Bratislava 14.októbra 2020- Vzhľadom na dosahované maximá počtov nakazených Covid-19 v Európe stúpa hrozba celoplošných opatrení v najviac zasiahnutých krajinách. Zatiaľ však na forwardových cenách plynu pre najbližšie mesiace nevidíme tlak na ich pokles. Dôvodom je nielen obmedzenie produkcie, ale najmä relatívne chladné počasie, ktoré ťahá ceny plynu nahor. Spotové ceny samozrejme rýchlejšie odrážajú aktuálnu situáciu na trhu. Vzhľadom na viacero pro-rastových faktorov stúpajú, ale vývoj na rakúskom CEGH je v porovnaní s ostatnými hubmi v Európe miernejší vzhľadom na dostatok plynu tečúceho z východu a plné zásobníky na Ukrajine.

Podľa analýzy IEA pomalý rast ekonomík z dôvodu pandémie môže znamenať, že k úrovni spotreby energií pred krízou sa svet dostane až v roku 2025. Podľa stredného scenára by to však malo byť o dva roky skôr v roku 2023. Aktuálna situácia vedie k medziročnému poklesu spotreby zemného plynu v tomto roku o viac ako 3%.

Gazprom očakáva pre rok 2021 pokračovanie prebytku ponuky zemného plynu v Európe najmä z dôvodu exportu LNG na kontinent. Podľa jeho predstaviteľov dodávatelia LNG spôsobili nerovnováhu na trhu a nie sú schopní ho stabilizovať. Dodávky LNG za prvý polrok stúpli medziročne o takmer 10 bcm, čo znížilo ceny na krátkodobom trhu na historické minimá.

Aktuálne však krátkodobé ceny stúpajú, prekročili hranicu 13 €/MWh a sú na úrovni z januára tohto roka, čo je vidieť aj v nasledovnom grafe. Sú tiež už vyššie ako pred rokom v tomto čase. Cena s dodávkou na zajtra sa počas dnešného obchodovania pohybuje na podobnej úrovni. Po aktuálnom ochladení by sa budúci týždeň malo mierne otepliť, čo by mohlo vplývať aj na vývoj cien. Ak sa potvrdia rastúce množstvá dodávok LNG na kontinent, malo by sa to prejaviť aj na poklese krátkodobých cien.

Zdroj: CEGH

Situácia na trhu s ropou je naďalej komplikovaná. Líbya obnovuje ťažbu na svojom najväčšom ropnom poli, čo by malo na trh priniesť dodatočných 0,3 mil. bbl/deň. Obnovuje sa tiež ťažba ropy v mexickom zálive, kde bolo kvôli hurikánu Delta pozastavených viac ako 90% produkcie. A pozitívne správy z pohľadu produkcie ropy prišli aj z Nórska, kde došlo k dohode so štrajkujúcimi zamestnancami v ťažobnom priemysle. Opačný dopad na vývoj cien majú rastové dáta z Číny, ktoré znamenajú optimizmus a tlačia na zvýšenie cien. Čína v septembri zobrala 11,8 mil. bbl/deň, čo je viac ako 5% nárast oproti augustu, ale až 17% rast medziročne. Celkovo je však na trhu veľká neistota ohľadom globálneho ekonomického rastu.

Poľský protimonopolný úrad udelil Gazpromu rekordnú pokutu vo výške 29 miliárd zlotých (asi 6,5 mld. €) za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho povolenia a pokutoval aj ďalšie do projektu zapojené podniky, ale výrazne nižšími čiastkami. Situácia ohľadom pokračovania projektu sa v Nemecku nateraz neposunula. Podľa informácii z ruských médií sa loď, ktorá mala položiť chýbajúcich 160 km potrubia, odplavila z nemeckého Mukranu k ruskému prístavu Kaliningrad.

Po odstávke prepravy plynu zo Slovenska na Ukrajinu došlo k 1.októbru k poklesu prepravy cez Veľké Kapušany smerom na východ na nulu. Aj preprava cez Budince je na výrazne nižšej úrovni len vo výške 96 GWh/deň. Výrazne klesol tiež nominovaný tok na Slovensko cez Lanžhot. Na druhej strane stúpla nominovaná preprava cez Veľké Kapušany smerom na západ na viac ako 1,3 TWh/deň teda o viac ako 10% oproti bežnému toku v predchádzajúcich mesiacoch.

Zdroj: Eustream

Naplnenosť zásobníkov plynu v EÚ dosahuje aktuálne 95,7% a za dva týždne vzrástla o 0,9%. Naplnenosť slovenských zásobníkov vzrástla viac o 2,8% a aktuálne je 95,2%. Zásobníky Ukrtransgazu sú reportované vo výške 76,8% po skokovej úprave v dátach AGSI+, ale rovnako rastie ich naplnenosť.

Forwardové ceny zemného plynu pre roky 2021 – 2022 za ostatné dva týždne mierne klesli, ale s viacerými výkyvmi. Closing Cal-21 z 13.októbra na CEGH VTP dosiahol 14,035 €/MWh – oproti hodnote pred dvoma týždňami je to pokles o 0,3 €/MWh. NCG Cal-21 uzatvoril včera na 13,86 €/MWh. Spread medzi cenami pre rok 2022 a 2021 pre NCG sa dostal pod 1 €/MWh a pohybuje sa okolo 80 centov za MWh. Pre rakúsky CEGH-VTP je medziročný spread vyšší už len o asi 20 centov. Spread medzi rakúskym a nemeckým trhom pre rok 2021 sa nezmenil a stále osciluje okolo 0,20 €/MWh. Do grafu bola pre porovnanie doplnená cena ropy Brent, kde je vidieť pomerne silná korelácia medzi cenami zemného plynu v Európe a tejto globálnej komodity.

Zdroj: powernext.com

Vzhľadom na začiatok zimnej sezóny, od októbra už nie je počítaný spread zima-leto pre túto zimu, ale len pre nasledujúci rok. Syntetická hodnota pre túto sezónu skončila na 2,2 €/MWh – od začiatku septembra bola vypočítaná ako rozdiel ceny pre Q1 a októbrového vtláčania. Pre nasledujúci rok sa spread zima-leto pohybuje naďalej pod úrovňou 2 €/MWh.

Zdroj: powernext.com