Kyjev 3.augusta 2020- USA podporujú Poľsko v snahe stať politickou protiváhou Nemecka nielen posilňovaním vojenskej prítomnosti, ale aj v oblasti energetiky, najmä dlhodobými plynárenskými kontraktmi s Ukrajinou. Píše to webový portál nemeckého spravodajského kanálu Deutsche Welle (DW). „Práve Ukrajina sa však k týmto snahám stavia skepticky,“ upozorňuje DW.

V máji tohto roku ukrajinská vláda schválila memorandum o dovoze skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA v objeme 5,5 miliardy metrov kubických ročne počas obdobia dvoch dekád. V pozadí dohody bola spoločnosť Louisiana Natural Gas Exports (LNGE), ktorej šéf Ben Blanchett deklaroval začiatok dodávok od roku 2023. „Od mája sa však rokovanie medzi LNGE a ukrajinských Naftogazom znateľne spomalili,“ povedal pre DW senior analytik spoločnosti Esperis Consulting Mateusz Kubiak s tým, že kameňom úrazu sa stal spôsob stanovenia ceny zemného plynu. Kým americká spoločnosť ju navrhla naviazať na cenový index Henry Hub, nový prevádzkový šéf Naftogazu Otto Waterlander vidí risk nemať pri dvadsaťročnom kontrakte priamo napojenie na európske ceny zemného plynu.

Podľa DW európsky trh so zemným plynom je presýtený najmä pre veľké dodávky LNG zo zámoria od roku 2019. „V zásobníkoch je omnoho viac plynu ako je v tomto ročnom období obvyklé, čo má vplyv na pokles cien. Henry Hub ich má vyššie, čo spôsobuje, že dovoz amerického LNG je neekonomický,“ pripomína DW.

Ďalším problematickým bodom je infraštruktúra, predovšetkým nedostatok regasifikačnej kapacity v Poľsku. Súčasnú má v plnom rozsahu rezervovanú poľská štátna spoločnosť PGNiG. Plánovaná plávajúca regasifikačná stanica v Gdaňsku s kapacitou 4 miliardy metrov kubických ročne sa dostane do prevádzky až v roku 2025. Okrem toho plynovodné prepojenie medzi Poľskom a Ukrajinou má kapacity 2 miliardy kubíkov ročne a nie je reverzné.

LNGE ponúka finančnú pomoc na výstavbu potrebnej infraštruktúry, ktorá by bola konkurenciou tradičným ruským dodávkam plynu do Európy. Senior energetická analytička Oxfordskej univerzity Katja Yafimava je k podobným iniciatívam skeptická, pretože môže navýšiť cenu zemného plynu pre Ukrajinu. „O podobných plánoch počúvam už päť rokov, no nepadlo žiadne konkrétne rozhodnutie. Mám pocit, že je o ne väčší záujem v Poľsku ako na Ukrajine,“ konštatovala pre DW Yafimava.

Záujem Poľska je pochopiteľný, bližšie vzťahy s Washingtonom a Kyjevom sú pre neho geopolitickým záujmom. Analytička z University Rice Anna Mikulska si myslí, že na dohode môže získať aj Ukrajina. „Lepší prístup k ukrajinským zásobníkom spolu s novými plynovodmi môže byť veľkou príležitosťou,“ tvrdí Mikulska.

Naopak Yafimava považuje americko-ukrajinskú dohodu za politické gesto a nič viac. „Rozumiem veľkému záujmu na poľskej a americkej strane, no postrádam pritom významný komerčný benefit, ktorý by mal motivovať Ukrajinu,“ uzavrela pre DW analytička Yafimava.