Londýn 21. novembra 2023 – Jadrom ruských geopolitických stratégií zameraných na uhľovodíky do budúcnosti sú obrovské arktické zásoby ropy a plynu. V čase, keď je globálne napätie z dôvodu vojen na Ukrajine a v Gaze naďalej vysoké, kľúčovým núdzovým zdrojom energie zostáva skvapalnený zemný plyn (LNG). Preto sa USA snažia svojimi aktuálnymi sankciami zničiť ruské ambície v tomto sektore. Pre portál oilprice.com to napísal analytik, publicista a bývalý obchodník Simon Watkins.

LNG pri dodávkach vyžaduje oveľa menej infraštruktúry ako ropa alebo potrubný plyn, takže pre predajcov je vo všeobecnosti lacnejšie rozvíjať sa a rozširovať svoj podiel na trhu. Vzhľadom na to je tiež rýchlejšie a lacnejšie zvýšiť alebo znížiť množstvo dodávky vo veľmi krátkom čase, ako a kedy kupujúci požadujú. Po invázii na Ukrajinu a západných sankciách proti Rusku sa LNG stal kľúčovou swingovou dodávkou energie na svete, konštatuje Watkins.

Keď Rusko uvažovalo o svojej prvej invázii na Ukrajinu v roku 2014, počas ktorej anektovalo Krym, vedelo, že celosvetový význam LNG v dôsledku toho dramaticky vzrastie, a tak začalo vážne rozširovať svoje kapacity LNG. Podľa niekoľkých vysokopostavených zdrojov v komplexoch energetickej bezpečnosti v USA a Európe vedela to isté aj Čína – pretože Rusko jej oznámilo, aké sú jeho vojenské plány. To je dôvod, prečo uzavrela dohody o LNG s Ruskom a neskôr Katarom a zdvojnásobila ich objemy rok pred druhou ruskou inváziou na Ukrajinu v roku 2022. Nie je preto prekvapením, že Rusko nedávno vyhlásilo, že urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby zmarilo nové sankcie USA uvalené na jeho projekt Arctic LNG 2, uviedol analytik.

Hlavný cieľ USA

Hlavným cieľom USA, pokiaľ ide o ďalekosiahle ambície Ruska súvisiace s týmto kľúčovým núdzovým zdrojom globálnej energie, je ich zničenie, uviedol vysokopostavený zdroj zapojený do amerického sankčného programu proti Rusku, s ktorým sa exkluzívne rozprával portál oilprice.com. „Rusko má obrovské zdroje plynu v Arktíde, čo by z neho mohlo rýchlo urobiť jedného z popredných dodávateľov LNG na svete. Nechceme, aby vznikla závislosť od týchto dodávok, ako to bolo v prípade potrubného plynu a ropy v Európe pred inváziou na Ukrajinu,“ povedal. „Vladimir Putin na to kladie veľký dôraz a my tiež,“ dodal.

Signálom, ako vážne Putin berie rozširovanie ruských kapacít LNG, bol už projekt Jamal LNG (v skutočnosti Arctic LNG 1), prvý veľký pokus o využitie obrovských ruských zásob ropy a plynu v Arktíde. Ruský arktický sektor zahŕňa viac ako 35 700 bcm zemného plynu a viac ako 2300 miliónov metrických ton ropy a kondenzátu, z ktorých väčšina sa nachádza na polostrovoch Jamal a Gydan na južnej strane Karského mora. Podľa Putinových vyhlásení dôjde v nasledujúcich rokoch k dramatickému zvýšeniu ťažby arktických zdrojov a následnému vybudovaniu Severnej morskej cesty (NSR), ktorej trasa vedie cez Karské more. Ide o hlavnú dopravnú trasu na speňaženie týchto zdrojov na svetových trhoch s ropou a plynom, najmä v Číne.

Vzhľadom na tento kontext Putin považoval projekt Jamal LNG v čase jeho vývoja za životne dôležitý pre ruské záujmy z troch kľúčových dôvodov, uviedli analytici so sídlom v Moskve pre oilprice.com.

Po prvé, došlo k fyzickej expanzii ruských subjektov do arktického regiónu, čo jasne znamenalo nárok krajiny na všetky zdroje, ktoré celá oblasť ponúka.

Po druhé, Putin si dlho myslel, že postavenie Ruska ako energetickej superveľmoci – a najmä plynárenskej – sa neodrazilo v jeho postavení v lukratívnom sektore LNG.

A po tretie, LNG už bolo dôležitou súčasťou prebiehajúcich plánov Ruska zabezpečiť čo najväčšiu časť stále rýchlo rastúceho ázijského segmentu trhu s plynom s cieľom posilniť svoje plány plynovodných dodávok, ozrejmil Watkins.

Sebestačnosť ruského LNG sektora

Odhodlanie Kremľa napredovať so svojimi arktickými projektmi bolo podľa neho také silné, že v čase, keď USA v roku 2014 uvalili svoje sankcie na financovanie kľúčových častí projektu Jamal LNG, boli zapojené rôzne ruské subjekty. Napríklad Ruský fond priamych investícií založil spoločný investičný fond so štátnou Japonskou bankou pre medzinárodnú spoluprácu, pričom každý doň prispel polovicou z celkovej sumy 100 miliárd JPY (vtedy 890 miliónov USD). Samotná ruská vláda, ktorá od začiatku financovala Jamal LNG zo štátneho rozpočtu, ho po zavedení sankcií opäť podporila predajom jeho dlhopisov (program sa začal 24. novembra 2015 s emisiou 75 miliárd RUB na 15 rokov) a potom mu ešte poskytol ďalších 150 miliárd RUB (2,2 miliardy USD).

Jednou z Putinových priorít pri budovaní ruských arktických LNG projektov, ktorá sa seriózne začala po uvalení sankcií po invázii na Ukrajinu v roku 2014 a anexii Krymu – bolo urobiť toto odvetvie čo najviac „odolné voči sankciám“, zdôraznil analytik. To znamenalo, že ruská spoločnosť Novatek – kľúčový vývojár Jamal LNG (a aj Arctic LNG 2) sa v tomto smere stala maximálne sebestačná. Novatek sa zameral na lokalizáciu výroby a budovanie liniek a modulov LNG, aby sa znížili celkové náklady na skvapalňovanie a vyvinula sa technologická základňa v Rusku. Pri realizácii dosiahla spoločnosť veľký pokrok, keď vyvinula výrobnú technológiu LNG, „Arctic Cascade“. Zahŕňa dvojstupňový proces skvapalňovania, ktorý využíva chladnejšiu okolitú teplotu v arktickej klíme, aby sa maximalizovala energetická účinnosť počas procesu skvapalňovania. Išlo o prvú patentovanú technológiu skvapalňovania využívajúcu zariadenia výlučne ruských výrobcov.

Prečo Arctic LNG 2?

Vzhľadom na cieľ zastaviť rozvíjajúci sa ruský LNG priemysel, USA sústreďujú svoje aktuálne úsilie na Arctic LNG 2, nástupnícky projekt Jamal LNG). Podľa spomínaného amerického zdroja sa to deje z troch kľúčových dôvodov.

Prvým je, že sa má stať najväčším ruským projektom LNG. Má mať na tri skvapalňovacie linky, každú s kapacitou 6,6 milióna ton ročne, ktoré má vstupným plynom zásobovať pole Utrenneje so zásobami najmenej 1138 bcm zemného plynu a 57 miliónov ton kvapalín. Prvá linka bola úspešne dodaná v auguste na západné pobrežie polostrova Gydan. Druhá a tretia by mali byť spustené v rokoch 2024 a 2026.

Po druhé, napriek ruským pokusom urobiť „Arctic Cascade“ úplne odolnú voči sankciám, v minulosti sa vyskytli náznaky, že nedostatočný prístup k západným technológiám a súčiastkám môže poškodiť efektivitu procesu.

A po tretie, vyskúšaním rôznych typov sankcií na ruskom vlajkovom projekte LNG môžu USA zistiť, ktoré z nich sú najškodlivejšie, skôr než ich aplikujú na všetky ostatné aspekty ruského programu LNG, uzavrel Simon Watkins pre oilprice.com.