Londýn 27. decembra 2021 – Jednou z najvýznamnejších otázok roku 2021 pre európsky trh s plynom bolo, prečo ruský Gazprom nedodával na trh viac zemného plynu v čase rekordne vysokých cien. Predpokladalo, že má voľnú výrobnú kapacitu a k dispozícii je aj dostatok voľnej tranzitnej kapacity v potrubiach cez Bielorusko a Ukrajinu na zvýšenie dodávok do Európy. Analytici oslovení portálom spglobal.com vidia súvislosť so spustením plynovodu Nord Stream 2.

Exportná divízia Gazpromu má dokonca svoj vlastný aukčný nástroj – elektronickú predajnú platformu (ESP) – ktorá od septembra 2018 ponúka prebytočný plyn európskym nákupcom, pričom za tri roky od spustenia sa ho predalo približne 51 bcm.

Obchodníci – najmä tí, ktorí nemajú dlhodobé zmluvy o dovoze z Ruska – si užívali flexibilitu, ktorú platforma ponúkala na získavanie ruského plynu a optimalizáciu nákupov v rôznych huboch a v rôznych časoch.

Teraz sa však situácia zmenila. Od polovice októbra neboli na ESP zaznamenané žiadne predaje a od konca tohto mesiaca nie sú naplánované žiadne aukcie. Zastavil Gazprom Export aukcie na neurčito a ak áno, prečo, položil si otázku spglobal.com, ktorý oslovil aj samotnú spoločnosť. Tá však odmietla komentár.

Schvaľovací proces

Podľa analytikov môže tento stav súvisieť s neistotou okolo spustenia plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky.

Veľká časť plynu predaného na ESP pred zastavením aukcií bola s dodaním v roku 2022 alebo 2023, čo by mohlo naznačovať očakávania Gazpromu, že Nord Stream 2 začne komerčnú prevádzku.

Nemecký sieťový regulátor však v novembri pozastavil proces certifikácie plynovodu, kým Nord Stream 2 AG prevedie aktíva na novú nemeckú dcérsku spoločnosť, začiatok prepravy plynu novým plynovodom preto zostáva neistý.

„Neočakávame, že do spustenia Nord Streamu 2 pošle Gazprom Export viac plynu, než si vyžadujú nominácie jeho dlhodobých kontraktov,“ povedal analytik S&P Global Platts Analytics Henryk Vasilevski. „Neočakávame ani žiadne spotové predaje cez ESP, ani žiadne zmysluplné predaje prostredníctvom jeho dcérskych spoločností s dodaním do júna 2022,“ doplnil.

Jack Sharples z Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie tiež vidí prepojenie medzi predajom ESP a Nord Streamom 2. „Prikláňam sa k tomu, že predaj na ESP zostane pozastavený, kým sa reálne nespustí Nord Stream 2,“ povedal Sharples s tým, že je nepravdepodobné, že sa tak stane pred koncom zimy.

Podľa niektorých názorov Gazprom nemusel mať dostatok plynu na to, aby dodal väčšie objemy do Európy vzhľadom na vysoký domáci dopyt a potrebu doplnenia ruských zásob.

Sharples je však presvedčený, že Gazprom brzdí spotové objemy. „Potom, ako Gazprom dokončil dopĺňanie domácich zásob plynu, malo dôjsť k nárastu dostupnosti ruského plynu, a to sa nestalo,“ uviedol analytik, podľa ktorého očakávania nesplnilo ani dopĺňanie európskych zásobníkov Gazpromu, ktoré je na veľmi nízkej úrovni.

Ruský monopolný exportér potrubného plynu koncom októbra uviedol, že začne s dopĺňaním zásob v piatich lokalitách v Európe – pravdepodobne Rehden, Katharina, Jemgum a Etzel v Nemecku a Haidach v Rakúsku – hneď ako 8. novembra dokončí svoj domáci program vtláčania zásob. Šéf Gazpromu Alexej Miller vtedy dokonca priznal, že jeho európske zásoby sú „veľmi, veľmi malé“.

Vysoké ceny

Ale opakované zdôrazňovanie Moskvy, že spustenie Nord Streamu 2 prinesie do Európy nové objemy plynu na pomoc pri energetickej kríze, podľa spglobal.com naznačuje, že ruské toky zostanú utlmené, kým nebude plynovod schválený. „V súčasnosti Gazpromu vyhovuje zachovať terajšie cenové úrovne. Na konci zimy však ceny pravdepodobne klesnú, takže potom sa výpočet prepne späť na ‚ďalšie rýchle objemy za zdravú cenu‘,“ povedal Sharples.

Podľa hodnotenia S&P Global Platts je cena TTF za dodávku v 2. štvrťroku 2022 v súčasnosti o tretinu lacnejšia ako ekvivalent na deň dopredu.

So spustením Nord Streamu 2 tranzit cez Ukrajinu a Bielorusko klesne, pretože exporty sa preorientujú na novú trasu, aby sa zabezpečilo, že dodávky sa dostanú na cieľové trhy plynovodu, myslí si Sharples.

Gazprom bude tiež pravdepodobne veľmi rád, že bude môcť využívať Nord Stream 2 v čo najväčšej miere vzhľadom na prekážky, ktoré musel prekonať, aby ho mohol začal komerčne využívať. „S cieľom zabezpečiť využívanie Nord Streamu 2 vo väčšej miere, Gazprom začne opäť ponúkať promptné objemy cez ESP,“ povedal.

Podľa Danily Bočkarevovej, výskumníčky z Inštitútu politických vied v Louvain-Europe, bude v strategickom uvažovaní Gazpromu túto zimu zohrávať úlohu aj vývoj počasia.

Produkcia plynu ruskej štátnej spoločnosti v roku 2021 aktuálne smeruje k 10-ročnému maximu, čo naznačuje aj zvýšenie domáceho dopytu po plyne. „Do konca decembra by mohlo byť jasné, koľko plynu bude treba do konca vykurovacej sezóny a predaj cez ESP sa pravdepodobne začne začiatkom januára,“ dodala Bočkarevová.

Názory analytikov podporuje aj minulotýždňové vyjadrenie podpredsedu ruskej vlády Alexnadra Novaka. Európa, ktorá zápasí s prudko rastúcimi cenami plynu, podľa neho prichádza o ďalšie ruské dodávky v dôsledku meškania plynovodu Nord Stream 2. Novak uviedol, že európske spoločnosti, ktoré investovali do projektu, budú môcť prostredníctvom tejto trasy požiadať o dodatočný plyn nad rámec svojich dlhodobých zmlúv.

„Podľa mňa majú európski spotrebitelia veľký záujem na tom, aby projekt začal fungovať, pričom spoločnosti, ktoré sa na ňom podieľajú, by mohli predložiť dodatočné požiadavky v rámci dlhodobých vzťahov o dodávkach plynu cez tento nový plynovod,“ povedal podľa agentúry Reuters Novak pre ruský štátny televízny kanál Rossija-24 s tým, že očakáva udelenie povolenia na prevádzku pre Nord Stream v polovici roka 2022.