Bratislava 31.decembra 2020- Koniec roka štandardne znamená spomalenie činností, utlmenie výroby v podnikoch a tým pádom aj zníženie dopytu po energiách zo strany jej najväčších firemných spotrebiteľov. Pri pohľade na vývoj cien na obrazovkách však vidíme pokračovanie ich rastu či už pri krátkodobých ale aj pri dlhodobých produktoch zemného plynu v našom regióne. Po niekoľkodňovom období, keď sa na trhoch neobchodovalo, ceny výrazne vyskočili začiatkom tohto týždňa. Predpovede počasia ukazujú pre január vývoj pod normálom, čo bude znamenať vyšší dopyt a logicky aj rast cien. Krátkodobé ceny elektriny sú jednou z výnimiek, kde ceny klesali – čo je však pre toto obdobie typické, najmä pre pokles dopytu vo veľkých závodoch, ktoré majú dlhšie odstávky.

Začiatok očkovania proti Covid-19 prináša optimizmus ohľadom uvoľnenia opatrení v roku 2021, čo sa premietne do zvýšenej mobility ako aj dopytu po energiách. Cena ropy sa dostala nad úroveň 50 $/bbl, kde sa drží relatívne stabilne už niekoľko týždňov. Rastie počet aktívnych vrtov v USA nie len pre ťažbu ropy, ale aj zemného plynu. To by mohlo viesť k zvýšeniu ponuky pre export vo forme LNG, čo by malo prispieť aj k zníženiu ceny tejto komodity na európskom trhu. Zatiaľ však takýto efekt nevidíme.

Pri pohľade na vývoj cien LNG v Ázii vidíme pre februárový kontrakt JKM hodnotu 12,1 $/MMBtu – za necelé tri týždne došlo k rastu o 3,5 $, čo je približne 40%. Cena na holandskom TTF pre február rovnako výrazne vzrástla na viac ako 6,7 $/MMBtu, ale tempo rastu bolo nižšie ako v prípade cien v Ázii. Cena na Henry Hube v USA však za toto obdobie klesla a aktuálne je na 2,45 $/MMBtu. Marža pre exportérov v USA tak má priestor na rast. Podľa predbežných dát americkej EIA boli v novembri exportované rekordné množstvá LNG a kapacita bola využitá na 93%.

Dosiahnutie dohody Spojeného kráľovstva a Európskej únie tiež pôsobí na vývoj ceny komodít pozitívne. Jedným z dopadov je aj rast ceny emisnej povolenky, ktorá sa dostala až nad úroveň 33 €/t. Niektorí analytici hovoria o novej cieľovej úrovni vo výške 40 €/t. Vysoké ceny povolenky ťahajú so sebou ceny elektrickej energie a tým pádom aj ceny zemného plynu, ktorý tento rok v podstatnej miere nahradil špinavšie uhlie.

Plynovod Nord Stream 2 bude podľa zverejnených informácií čeliť ďalším americkým sankciám a to vďaka podpore takéhoto kroku zo strany oboch hlavných politických strán v USA. Napriek tomu výstavba pokračuje a zvyšná časť potrubia v nemeckých vodách je už dokončená a zostáva tak ešte položiť viac ako 100 km v dánskych vodách. Rusko tvrdí, že sa projekt podarí dokončiť v roku 2021. Americké sankcie však obmedzujú pokládku v hĺbke viac ako 30 metrov, čo je pre pokračovanie prác veľkým obmedzením. Práce by v dánskych vodách mali začať 15. januára.

Krátkodobé ceny plynu na rakúskej burze dosiahli nové tohtoročné maximum na hodnote 17,535 €/MWh – narástli tak o takmer 3 €/MWh. Dnešné obchodovanie ukazuje cenu na zajtra aj najbližší predĺžený víkend tesne pod hranicou 18 €/MWh, čo je ďalší nárast na maximá. Pred rokom boli ceny v Rakúsku o viac ako 5 €/MWh nižšie. Denné spotové ceny elektrickej energie na slovenskom trhu sa po dosiahnutí tohtoročných maxím na začiatku mesiaca vrátili pod 50 €/MWh s výraznejšími poklesmi počas víkendov.

Zdroj: cegh.at, OKTE

Forwardové ceny zemného plynu dosiahli svoje maximálne hodnoty v pondelok, kedy Cal-21 na NCG zatváral za 17,35 €/MWh, včera už tento produkt mierne klesal na 17,026 €/MWh. Podobný vývoj bol aj na rakúskom CEGH VTP, kde mal v pondelok Cal-21 zatváraciu cenu 17,436 €/MWh a včera rovnako klesol na 17,065 €/MWh.

Ceny pre rok 2022 rovnako rástli avšak výrazne pomalšie ako ceny pre rok 2021. Cal-22 na NCG včera zatváral na 15,96 €/MWh a v rakúsku na 16,268 €/MWh. Ceny pre rok 2021 tak za niekoľko dní výrazne narástli a preskočili rok 2022. Spread NCG vs CEGH pre rok 2021 je naďalej blízky nule. Pre rok 2022 sa v posledných dňoch drží okolo hodnoty 30 centov za MWh.

Zdroj: powernext.com

Nominované toky prepravovaného zemného plynu cez Slovensku naďalej zostávajú stabilné. Preprava plynu smerom na Ukrajinu cez Veľké Kapušany aj Budince sa drží na nule. Nominovaný tok na Slovensko cez Lanžhot zostáva na nízkych hodnotách, hoci od včera je opäť na 200 GWh/deň. Preprava cez Veľké Kapušany smerom na západ sa drží okolo 1,3 TWh/deň.

Zdroj: eustream

Naplnenosť zásobníkov plynu v EÚ dosahuje 75,5% a za takmer 3 týždne klesla o 7,3%. Naplnenosť slovenských zásobníkov klesla o asi 5% a aktuálne je 83,7%. Stav zásobníkov Ukrtransgazu je reportovaný vo výške 62,5% a za toto obdobie klesol o mierne viac ako 5%.

Spread zima-leto pre nasledujúci rok vypočítaný podľa cien sezónnych produktov na rakúskom CEGH výrazne klesol a aktuálne sa pohybuje len okolo úrovne 1 €/MWh. Dôvodom je najmä rast cien počas roka 2021, ktorý bol vyšší ako rast pre rok 2022.

Zdroj: powernext.com