Bratislava 6.mája 2020- Cena ropy Brent sa od začiatku mesiaca dostala po viac ako dvoch týždňoch opäť nad úroveň 30 $/bbl. Na cenách sa tak prejavila dohoda OPEC+ o obmedzení ťažby účinná od začiatku mája. Vidíme tiež rastúcu nervozitu ohľadom ďalšej obchodnej vojny medzi USA a Čínou kvôli obvineniam o pôvode koronavírusu. Ďalším faktorom, ktorý zvyšoval napätie, boli komentáre USA ako aj Iránu o povolení použiť vojenskú silu v prípade ohrozenia bezpečnosti ich lodí. Dôvera v rast ekonomiky je však hlavným rastovým faktorom.

V jednotlivých krajinách už vidíme spúšťanie výroby. Aj v Taliansku, ktoré je jednou z najviac zasiahnutých krajín, sa tento týždeň vrátilo do práce viac ako 4 milióny obyvateľov. Stále však musíme rátať s obmedzujúcimi opatreniami, najmä s dodržiavaním odstupov, ktorý má na mnohé prevádzky zásadný vplyv a obmedzuje tak aj ich produkciu.

Hoci francúzska EDF ohlásila výrazné obmedzenie výroby elektriny z jadra pre tento aj nasledujúci rok, čo by malo znamenať väčšiu výrobu z uhlia a zemného plynu, na cenách plynu sa to zásadne neprejavilo. Krátkodobé ceny v Európe dokonca ďalej klesajú a denná cena na rakúskej burze sa už dostala takmer k 7 €/MWh. V Nemecku aj Čechách je len tesne nad 6 €/MWh a v Holandsku ešte o 30 centov nižšie. Nízke európske ceny plynu znamenajú aj klesajúcu atraktívnosť pre dodávateľov LNG, čo by malo opäť znižovať tlak na pokles cien, ktoré však zatiaľ nereagujú.

Čo sa týka infraštruktúry, jedným z kľúčových faktorov bude termín pokračovania prác na dostavbe plynovodu Nord Stream 2 s ročnou kapacitou 55 bcm. Podľa dostupných informácií chýba položiť už len menej ako 200 km potrubia. Vzhľadom na uvalené sankcie však aktuálne práce stoja. Stále je možné, že prvé dodávky začnú už na budúci rok. Ak sa tak stane, malo by to znamenať opäť skôr tlak na pokles cien pre nasledujúce roky.

Na Slovensku dochádza k uvoľneniu ďalších opatrení spojením dvoch plánovaných etáp, čo by malo významnejšie pomôcť dopytu po energiách. Z regionálneho pohľadu však slovenská spotreba nie je dostatočne vysoká, aby dávala zásadné cenové signály. Podobný vývoj vidíme aj v okolitých krajinách.

Za ostatné dva týždne sa ceny zemného plynu pre dodávku na nasledujúce roky na nemeckej aj rakúskej burzy hýbali len mierne smerom nadol, hoci včera zaznamenali drobný rast. Uzatváracia cena produktu Cal-21 5.mája bola v Rakúsku 12,905 €/MWh. Cena Cal-21 na NCG uzatvorila na 12,484 €/MWh. Minimálne uzatváracie ceny prekonali deň predtým.

Ceny pre kalendárny rok 2022 klesli miernejšie, ale rovnako dosiahli minimá predchádzajúci deň a 5.mája mierne vzrástli. Medziročný spread pre nemeckú cenu sa drží okolo úrovne na 1,4 €/MWh a pre rakúsku cenu mierne narástol na 1,75 €/MWh. Minimum medziročného rozdielu na začiatku roka bolo 0,7 €/MWh pre oba trhy.

Krátkodobé ceny zemného plynu v regióne klesli výraznejšie na ďalšie minimum pre pracovné dni na úrovni 7,186 €/MWh pre dodávku 6.mája. Ešte nižšie boli pre prvý sviatočný májový víkend, kedy boli v Rakúsku len na úrovni 7,086 €/MWh.

Zdroj: Powernext.com, CEGH

Nominovaný tok plynu cez Veľké Kapušany síce mierne zvýšil volatilitu, stále sa ale drží v relatívne úzkom intervale 1 000 – 1 200 GWh/deň. Pre Lanžhot vidíme od 1.mája. mierny rast nad úroveň 500 GWh/deň.

Zdroj: Eustream

Trhová hodnota zásobníkov daná spreadom medzi letným a zimným produktom na CEGH 5.mája mierne vzrástla nad úroveň 4,8 €/MWh – vzhľadom na preklopenie sa do letnej sezóny je spread 21/20 od 28.marca vypočítaný ako rozdiel ceny Q3 a produktu Winter. Nárast je daný najmä väčším poklesom ceny produktu Q3 oproti cene plynu v nasledujúcej zime. Pre ďalší rok je spread výrazne nižší a mierne poklesol z predchádzajúcej stabilnej úrovne 2,5 €/MWh na hodnotu 2,3 €/MWh.

Zdroj: CEGH

Zásobníky plynu v EÚ sú naplnené na 64% kapacity, takže vidíme postupný rast uložených objemov podporený nízkymi cenami. Pred rokom boli naplnené o 13% menej. Slovenské zásobníky len mierne vzrástli na 77%. Pred rokom boli naplnené na 47%. Objemu Ukrtransgazu tiež mierne vzrástol na 54,4%.

Pre ďalší vývoj bude dôležité sledovať postupné otváranie sa ekonomík v Európe, ktoré bude pravdepodobne veľmi opatrné. Rastúci dopyt po energiách by mal ťahať ceny vyššie. Dôležité bude ako sa naštartuje priemysel a či bude dostatočná dôvera k tomu, že ďalšie prípadné vlny šírenia koronavírusu už nebudú také výrazné, nespôsobia ďalšie šoky v spotrebe a tým aj v cenách energetických komodít. V najbližších týždňoch nie sú preto pravdepodobné žiadne zásadné posuny cien, skôr pokračujúca opatrnosť a nervozita.