Bratislava 23.novembra 2020- Joe Biden sa stane v januári novým americkým prezidentom. Bude presadzovať iný štýl politiky ako Donald Trump, ktorý výrazne zmenil obchodné vzťahy a väzby USA, no vo vzťahu k Európe bude v prvom rade chrániť americké záujmy. To sa bude týkať aj energetiky a plynárenstva. V podcaste Otvorene o plyne to povedal predseda Výboru NRSR pre európske záležitosti Tomáš Valášek. „Neviem si predstaviť, že podobne ako Trump uvalí tarify na európske výrobky, lebo Európania predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť USA.  USA a Európa si nebudú hádzať polená pod nohy so žiadnymi žabomyšími spormi. Nič sa však nezmení na súperení medzi firmami ako je Airbus a Boeing. Nič sa nezmení americkom nesúhlase s plynovodom Nord Stream 2. Nepríde ani k rýchlej obchodnej dohode, lebo na to nie sú nálady ani na jednej strane,“ konštatoval Valášek. Istá zotrvačnosť v americkej politike súvisí aj s tým, že jej tvorcom nie je výhradne Biely dom. Týka sa to napríklad amerického nesúhlasu s vybudovaním plynovodu Nord Stream a i sankciami, ktoré uvalila americká strana na spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výstavbe.

Nie je to len politika Bieleho domu, ale je to preferencia aj silnej skupiny senátorov. Senát na to tlačil ešte viac ako Biely dom. Z jeho iniciatívy prichádzali listy a sankcie.  Nie je ešte jasné ako dopadnú voľby v štáte Georgia a či ostane Senát v rukách republikánov. Biden sa však na ruské záujmy v Európe pozerá skepticky. Uvedomuje si, že sa týmto plynovodom odstaví Ukrajina a tým pádom ju môže Rusko vydierať hrozbou zastavenia dodávok. Preto sa  cieľ a taktika USA v tejto téme nezmenia,“ vysvetlil Valášek.

USA sa počas administratívy prezidenta Trumpa stali najväčším svetovým producentom ropy a trojkou pri exporte skvapalneného zemného plynu. Joe Biden sa hlási ku klimatickým záväzkom USA, ktoré jeho predchodca odmietol. Valášek však predpokladá, že ani za Bidenovej vlády sa americké ambície v energetike nezmenia. „Ťažko povedať, či rozmach americkej produkcie ropy a zemného plynu bol len v tom, že Trump uvoľnil niektoré environmentálne opatrenia a byrokraciu, ktorá predtým sektor zaťažovala. Ten rozmach sa začal ešte pred Trumpom vďaka novým technológiám. Preto sa dá očakávať, že sa nič v exporte ropy a zemného plynu nezmení ani počas Bidenovho nástupu do Bieleho domu. Biden sa chce prihlásiť ku klimatickým záväzkom, no ešte nepredstavil presnú cestovnú mapu. Nie je jasné, či sprísni environmentálne požiadavky aj na ťažbu zemného plynu,“ dodal Valášek.

Podcast s Tomášom Valáškom si môžete vypočuť na týchto platformách:

Soundcloud:

Anchor:

Spotify: