Bratislava 21.augusta 2024- Hlavný cieľ Green Deal, uhlíková neutralita do roku 2050, ostáva nezmenený, meniť sa môžu cesty k jeho dosiahnutiu. V EÚ sa rozbieha využívanie vodíka a plynárenská infraštruktúra tak ostáva v hre o podobu dekarbonizácie. Takto zhrnul dianie v Bruseli posledných mesiacov v podcaste Otvorene o plyne prezident asociácie Gas Transmission Europe (GTE) a viceprezident Gas Infrastructure Europe (GIE) Milan Sedláček. „Som optimista, pretože aj nám v asociácii sa darí presadzovať náš kľúčový naratív, že bez plynárenskej infraštruktúry sa nedá garantovať naša energetická bezpečnosť, nedá sa garantovať dosiahnutie našich klimatických cieľov, ktorých dosiahnutie bude menej pravdepodobné bez plynárenskej infraštruktúry. Bez nej budú náklady na energie v budúcnosti vyššie a konkurencieschopnosť Európy nižšia,“ zdôraznil Sedláček.
GIE a GTE čakajú v najbližších mesiacoch rokovania s novom Európskou komisiou a parlamentom aj o tom ako bude vyzerať Green Deal. Sedláček očakáva, že hlavný cieľ sa meniť nebude, no bude snaha viac počúvať a vychádzať v ústrety priemyslu. „Cieľ je daný a ten sa meniť nebude, ale mali by sme získať väčšiu flexibilitu v hľadaní pragmatických ciest k dosiahnutiu tohto cieľa. Mali by sme o nich viac debatovať a mali by sme to hľadanie ciest zbaviť ideológie. Vnímam, že vzniká tu nejaké „embryo“ modifikovaného Green Dealu, kde si ľudia uvedomujú potrebu zachovať priemysel v EÚ a zabrániť deindustrializácii EÚ,“ konštatoval Sedláček.
Čoraz viac sa debatuje o využití zachytávania a skladovania uhlíka v priemysle (CCUS) a podarilo sa uviesť do života takzvaný štvrtý plynárenský balíček, ktorý sa primárne venuje podpore vodíka. Ide o smernicu a nariadenie, ktoré upravujú budúcu podobu prepravy vodíka v prepravných sieťach pre plyn. „Pre nás to bol zásadný dokument, ktorý odomyká cestu ku vzniku vodíkových ekonomík. Jednoznačne vítame, že tento vodíkový balíček bol zverejnený v úradnom vestníku a je platný a účinný. Sme veľmi radi, že konečne máme právny regulačný rámec, na základe ktorého budeme vedieť, ako je možné prerobiť plynárenské siete na vodík, myslené čistý alebo nízkouhlíkový vodík,“ zdôraznil Sedláček, podľa ktorého tento právny rámec nasmeruje mnohé vodíkové projekty z roviny teórie do praxe. „Mám pomerne dobré správy, napríklad z Nemecka, ktoré je takým motorom v tejto oblasti. Prvá je, že v júli oficiálne zverejnili svoju importnú stratégiu pre vodík a druhou bolo ich podanie na Bundesnetzagentur, čo je ich regulačný úrad, týkajúce sa prestavby ich plynárenských sietí na vodík. V skratke môžem povedať, že je to veľmi ambiciózny projekt v dĺžke 9666 kilometrov. Sieť by mala vzniknúť medzi rokmi 2025-2032 s nákladmi zhruba 20 mld. eur. Pre nás je to inšpiratívne v tom, že zhruba zo 60 % ide o prestavbu existujúcej siete, čo je niečo podobné ako náš slovenský prípad, a iba 40 % predstavuje stavba nových sietí,“ dodal Sedláček.
Celý podcast Otvorene o plyne s M.Sedláčkom si môžete vypočuť na:
Spotify:
Soundcloud: