Bratislava 18. decembra 2023- V Česku sa opäť začali vyrábať regulátory tlaku plynu. Presun výroby po troch desaťročiach vníma spoločnosti HUTIRA Brno ako prestíž. Tento krok je dôležitý aj preto, že dopyt po plynových inštaláciách opäť rastie. V podcaste Otvorene o plyne to uviedol majiteľ a konateľ spoločnosti Ivo Hutira.  „Regulátory tlaku plynu sú potrebné pre plynárenstvo, ako české, tak slovenské. Tým, že sme sa stali výrobcom, posúvame prestíž našej značky dopredu. Veríme zemnému plynu, veríme plynárenstvu ako takému. Je pre nás dôležité, že cítime a vnímame, že sme urobili dobrý krok,“ konštatoval Hutira.

Slovo „dobrý krok“ môže podčiarknuť aktuálny trhový vývoj. Zemný plyn, ktorý bol po invázii na Ukrajinu na „odpis“ sa opäť dostáva do kurzu. „Po istej dobe, keď sa dal priestor obnoviteľným zdrojom, čo je dobre, niektorí ľudia zistili, že nie je úplne ideálne meniť v súčasnej dobe svoju plynovú inštaláciu. Alebo keď sa rozhodujú pre rodinný dom, riešiť to formou alternatívnych zdrojov. Niekedy sa zdá, že môže byť výhodou využitie zemného plynu. Čo sa týka tohto požiadavku, máme pocit, že dopyt sa znovu obnovuje. Klienti sa vracajú. Samozrejme, treba brať do úvahy, že plynárenské siete sú zastarané a je potrebná obnova. V rámci obnovy plynárenských sietí a zmeny tlakových pásiem z nízkotlaku na stredotlak, je potrebné regulovať tieto tlakové hladiny. V tom okamihu je to priestor pre nás, keď sa nám dopyt zase obnovuje,“ vysvetlil Hutira.

Regulátory tlaku plynu sa vyrábajú v Brne. Zatiaľ ide o jednozmennú prevádzku s objemom 15,000 kusov. Potenciál je však vyšší. „Po ročnej prevádzke sme odstránili detské choroby, ako to vždy býva pri výrobných linkách.  Potom, ako sme sa vyrovnali s ľudským faktorom, s vecami zo strany technológie vrátane rôznych nuáns, či už je to forma alebo rôzne riadiace prvky, dnes môžeme tvrdiť, že sme schopní naplniť kapacitu výroby zhruba 50 000 regulátorov ročne pri trojzmennej prevádzke,“ dodal Ivo Hutira.

 Celý podcast Otvorene o plyne s I.Hutirom si môžete vypočuť na týchto platformách:

Spotify for Podcasters:

Spotify:

Soundcloud: