Bratislava 4.apríla 2024- Slovenské plynárenstvo má už dva dôležité projekty spoločného európskeho záujmu. Po spoločnosti NAFTA získal túto „nálepku“ aj eustream. Zámerom projektu je, aby sa prepravná infraštruktúra upravila tak, aby dokázala prepravovať aj čistý vodík. V podcaste Otvorene o plyne to povedal projektový manažér spoločnosti Rastislav Zeleňák.

„Projekt je zameraný najmä na výstavbu novej meracej stanice potrebnej na meranie vodíka. Následne je cieľom projektu úprava celej siete z pohľadu oddelenia od existujúcej siete. To znamená, že existujúca sieť by ostala na prepravu zemného plynu a jedna línia by bola dedikovaná priamo prepravu vodíka. Cieľom projektu je aj vybudovanie dvoch kompresorových staníc, jednu vo východnej, druhú v západnej časti Slovenska, tak aby sme dokázali prepravovať požadované prietoky pri požadovaných tlakoch,“ vysvetlil Zeleňák.

Primiešavanie vodíka pri preprave bude v EÚ povinné. Onedlho by mala vstúpiť do platnosti nová európska plynárenská legislatíva, podľa ktorej by prepravné spoločnosti mali prepravovať vodík do úrovne cca 2 % pri zmiešavaní so zemným plynom. „Toto je fakt a 2 % sú momentálne aktuálnou témou. Samozrejme, s týmto musia súhlasiť všetci účastníci prepravnej siete, ale aj distribučnej siete a zásobníkov. Náš projekt hovorí o 100-percentnom vodíku. To znamená, že je zameraný na úpravu našej siete tak, aby sme boli schopní prepravovať 100 % vodíka, najmä smerom z východu, teda z ukrajinskej hranice do Českej republiky a Rakúska,“ konštatoval Zeleňák.

Preprava čistého vodíka je výzvou pre plynárenskú infraštruktúru, najmä pre rozdielne vlastnosti molekuly tohto plynu v porovnaní s metánom, ktorý je hlavnou zložkou zemného plynu. „Preto náš projekt zahŕňa prvú časť, ktorou je technická štúdia a tzv. inline inšpekcia, kde v podstate prejdeme celú našu líniu tzv. inline inšpekčným ježom, ktorý v podstate zadefinuje miesta, ktoré sú určitým spôsobom kritické. Pokiaľ sú tieto miesta kritické a zadefinované, vieme okamžite realizovať nápravu, čiže určité komponenty, prípadne časti rúr vieme vymeniť. To je základná myšlienka toho úvodného kroku v samotnej IPCEI fáze projektu. Čo sa týka harmonogramu, mali by sme začať okamžite, aby sme splnili požadovaný termín koniec roka 2029. To znamená v roku 2030 by sme mali prepravovať vodík z východ Slovenska na západ,“ potvrdil Zeleňák s tým, že pre spoločnosť eustream je výzvou najmä zmena účelu  využívania jednej línie, pričom vodík vníma ako alternatívu k zemnému plynu. „Čo sa týka Slovenska, náš projekt môže prispieť k dekarbonizácii slovenského priemyslu, pretože v rámci Slovenska si neviem zatiaľ predstaviť výrobu vodíka z OZE vo veľkých objemoch. To znamená, že jediná možnosť pre spoločnosti ako US Steel, Duslo Šaľa, Slovnaft, cementárne a iné veľké sektory priemyslu, je dostávať zelený vodík najmä z nášho potrubného systému a  tak dekarbonizovať ich priemysel,“ dodal Zeleňák.

Celý podcast Otvorene o plyne s R. Zeleňákom si môžete vypočuť na týchto platformách:

Soundcloud:

Spotify: