Bratislava 29.júla 2021- Trendom do budúcnosti je, že investori budú preferovať firmy, ktoré sú sociálne a environmentálne udržateľné. Takzvané ESG (Environmental Social Governance) fondy získavajú čoraz silnejšiu pozíciu. Nevylučujú však ani investície do firiem, podnikajúcich s fosílnymi aktívami, no musia byť transparentne spravované so silným sociálnym rozmerom. V plynárenskom podcaste Otvorene o plyne to povedal generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik. „ESG fondy sú fondy, ktoré by vo svojej podstate mali byť trvalo udržateľné. Tvorcovia takýchto fondov vychádzajú z toho, že firmy, ktoré sú v prvom rade zodpovedné voči životnému prostrediu, to je to E – environmental. S ako social – znamená, že sú zároveň spoločensky zodpovedné, dbajú o dodávateľsko-odberateľské vzťahy, o zamestnancov, ochranu dát a mnoho iných vecí. A to G je governance, čo je kvalita riadenia firmy. To znamená, ako sú riadené, aké sú tam kontrolné mechanizmy, aký je tam audit, či tam neboli korupčné škandály. Čiže je to skupina parametrov, ktoré sa snažia vyhodnotiť, ktoré firmy sú viac trvalo udržateľné, a tým pádom kvalitnejšie riadené, zodpovednejšie, a preto je predpoklad, že by mohli mať vyššiu výkonnosť,“ vysvetlil Ovčarik, ktorý nevylučuje ani podporu firiem, ktoré pôsobia v uhlíkovo náročných sektoroch.

Možno niekoho prekvapí, že sa tu nebavíme len o spoločnostiach, ktoré sú tzv. zelené. V rámci ESG skóre nájdete veľmi dobre hodnotené firmy, ktoré by ste tam nečakali, napríklad Procter & Gamble, ktorá podniká okrem iného v chemickom priemysle, čistiacich prostriedkoch a mnohých iných odvetviach. Získala dostatočné skóre nielen v tom E, ale aj v S a G. Zároveň je každá spoločnosť vyhodnocovaná v rámci svojho odvetvia podnikania. To znamená, že nie je porovnávaný výrobca ocele s výrobcom elektriny z veterných elektrární. To znamená, že každá jedna spoločnosť je vyhodnocovaná v rámci svojho sektoru, takýmto spôsobom získava počet bodov a dosahuje lepšie ESG skóre. Okrem toho, niektoré sektory sú z toho úplne vylúčené, napríklad zbrojný priemysel, tabakový priemysel, spaľovanie hnedého uhlia.,“ upozornil Ovčarik.

ESG fondy sú populárne najmä v Európe a v USA, kde sa o nich zaujímajú najmä mladšie ročníky do 40 rokov. „Najväčšiu motiváciu investovať do ESG majú napríklad ženy, mladí úspešní ľudia, manažéri, podnikatelia. To znamená, že sú to silné sektory. Okrem individuálnych investorov do ESG investujú aj inštitucionálni investori, ako sú veľké banky, dôchodkové fondy. Napríklad kanadský dôchodkový systém, ktorý je dlhodobo vyhodnocovaný ako jeden z najkvalitnejších na svete, si dal ako jednu z dôležitých tém investovať do ESG. Ten trend je z nášho pohľadu nezastaviteľný,“ konštatoval Ovčarik.

Podľa Ovčarika však môžu byť pre ESG investorov stále zaujímavé firmy podnikajúce aj s fosílnymi palivami, ktoré deklarujú svoj príklon k uhlíkovej neutralite. „Áno, pokiaľ získajú dostatočný počet bodov v iných kategóriách alebo v rámci svojho odvetvia sú tie lepšie, sú v tej top kategórii, majú šancu získať skóre a byť zahrnuté v týchto investíciách,“ dodal Ovčarik.

Celý podcast Otvorene o plyne s M. Ovčarikom si môžete vypočuť na týchto platformách:

Soundcloud:

Anchor: