Bratislava 25.septembra 2020- Európa ma dve rozdielne energetické identity v tom, ako uvažujeme o energetike, výrobe, distribúcii, ale hlavne o spotrebe. Stredná Európa, aj pre historické dedičstvo, má inú identitu, iné preferencie ako prevládajúca mienka v západnej Európe. A to vedie aj rozdielnym pohľadom na dekarbonizáciu ekonomiky i snahou západnej časti kontinentu obmedziť používanie fosílnych palív, na ktorých sú štáty strednej a východnej Európy viac závislé. V podcaste Otvorene o plyne to povedal riaditeľ Stredoeurópskej energetickej konferencie Alexander Duleba.

„Netýka sa to len plynu, ale aj prístupu k jadrovej energetike, ale je to v podstate o tom istom. V Nemecku trvalo takmer 30 rokov, od 50-60-tych rokov minulého storočia, keď sa konečne sformovala zelená strana. Trvalo to tri desaťročia, keď stále nastoľovali tému, že jadro je zlé, netreba ho používať, zbavme sa jadrovej energetiky. A oni za 30 rokov reálne presvedčili verejnú mienku. A keď tomu uverí väčšina obyvateľov, stáva sa to politickou realitou, hoci to vôbec nemusí byť pravda. A to je presne metafora, ktorú chcem použiť na prípad jadrovej energetiky a plynu. V debate v západnej Európe prevládla metafora, že je to zlé. Nikto už nerieši, či je to pravda alebo nie, toto už je hodnotová realita. O hodnotách nediskutujete, to je zelená politika, ktorá sa začala formovať v 60-tych rokoch.  A toho sme svedkami, aby som uviedol ako ilustráciu, kde sme teraz v tej debate v západnej Európe a prečo stále viac a viac prevláda názor, že fosílne palivá vrátane plynu nie,“ vysvetlil Duleba, podľa ktorého je jedinou možnosťou, aby spolu západ a východ únie viac debatoval.

„Musíte vedieť komunikovať svoje názory a argumenty. Musíte ponúkať svoje riešenie, takže povedzme aj ten, kto je proti plynu, musí pochopiť, že toto je dôležitá vec, že je to racionálne, že to pomáha k napĺňaniu jeho cieľa. Čiže musí byť komunikačná stratégia. Je to dôležité a niečo to ovplyvní, nejaké rozhodnutie, niekto sa poučí, keď na konferencii počúva debatu. To je vidno na tej debate, že plyn ešte nie je v situácii ako je jadro,“ upozornil Duleba, ktorý vníma aj Stredoeurópsku energetickú konferenciu v Bratislave v pondelok 28.septembra ako priestor na debatu o dôležitej téme. Piati zástupcovia vlády SR, minister financií Eduard Heger, vicepremiérka pre investície Veronika Remišová, minister dopravy Andrej Doležal, minister životného prostredia Ján Budaj a štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, budú po prvý raz verejne diskutovať o slovenskej podobe Plánu obnovy. „Celý Plán obnovy je o tom, že všetci vieme, kde nás tlačí topánka. Aké sú problémy našej energetiky a ekonomiky vieme. Ale zatiaľ vôbec nevieme, ktoré majú byť priority, povedzme v investičnom balíku, ktorý by mal prísť a podporiť realizáciu týchto reforiem, čo má byť prvé, druhé a tretie, a prečo. Toto musí byť vyargumentované. Moje očakávanie, ako organizátora konferencie, je, že začneme debatu o tom, ako a prečo by niečo malo byť prioritou, prečo by niečo nemalo byť prioritou alebo menšou prioritou. Bude to aj politicky citlivá debata, kde budú rôzne záujmy. Ale tú debatu musíme mať,“ dodal Duleba.

Podcast Otvorene o plyne si môžete vypočuť na týchto platformách:

Anchor:

Spotify:

Soundcloud: