Bratislava 7.mája 2024- Slovensko posilňuje svoj hlas v asociácii Gas Infrastructure Europe (GIE). Po viceprezidentovi Milanovi Sedláčkovi sa novou členkou predstavenstva stala právnička Anna Slavkovská zo spoločnosti NAFTA. V podcaste Otvorene o plyne priblížila, že jej cieľom je doviesť túto organizáciu do budúcnosti, naďalej komunikovať s EÚ a ukazovať jej, že plynári a ich infraštruktúra majú svoje miesto aj v budúcom svete, ktorý má byť dekarbonizovaný. „Snažíme sa tvorcom legislatívy vysvetľovať veci, ktoré prináša praktický život, navrhovať čo by mohlo fungovať lepšie alebo prípadne navrhnúť iný spôsob riešenia pri tvorbe legislatívy a strategických dokumentoch, ktorých cieľom je vytvoriť budúci dekarbonizovaný energetický trh,“ konštatovala Slavkovská.

GIE sa do istej miery spopularizovalo v odbornej verejnosti a médiách, najmä od roku 2022 po vypuknutí konfliktu na Ukrajine. Odvtedy jednou z takmer denne navštevovaných stránok je aj databáza AGSI (Aggregated Gas Storage Inventory – Agregovaný inventár skladovania plynu), ktorá je viac-menej databázou európskych prevádzkovateľov podzemných zásobníkov plynu. „Práve na platformu AGSI sme v GIE veľmi hrdí, pretože je naozaj široko využívaná,  odbornou verejnosťou, novinármi či bežnými ľuďmi vo svete, ak ich zaujíma plynárenstvo. AGSI umožňuje transparentne ukazovať všetkým záujemcom, ako to vyzerá, že nemáme čo skrývať, a že naším cieľom je poskytovať čo najlepšie služby a čo najviac kapacít pre našich zákazníkov v súlade so všetkými pravidlami. Spätná väzba prichádza naozaj aj od širokej verejnosti, ale môžem povedať, že dokonca aj z EK, pretože práve po plynárenskej kríze, ktorá nastala po konflikte na Ukrajine, boli v Európe prijaté viaceré nariadenia týkajúce sa napríklad zásobníkov alebo stransparentnenia fungovania trhu. V jednom z týchto nariadení práve EK uznala, že zásobníky majú zverejňovať údaje, ktoré sú potrebné, s cieľom dosiahnuť transparentnosť na európskej platforme. Tou európskou platformou sa myslí práve AGSI prevádzkovaná GIE,“ vysvetlila Slavkovská.

Jednou z dôležitých tém, ktorou sa zaoberá GIE, je budúcnosť plynárenstva a energetiky, konkrétne jej dekarbonizácia a využívanie obnoviteľných plynov, ako sú biometán a vodík. Analýzy ukazujú, že mohutná plynárenská infraštruktúra v Európe, sa z veľkej časti bude dať pretransformovať aj na vodík.  „Zároveň sme presvedčení, že budúcnosť plynárenstva nie je len vodíková, ale že by sa mal naďalej využívať plyn. Raz v budúcnosti to pravdepodobne bude skôr obnoviteľný a nízkouhlíkový plyn. Uvidíme, ako blízka alebo ďaleká je táto budúcnosť. To znamená, že budeme vedieť využívať časť našej plynárenskej siete aj pre obnoviteľný a nízkouhlíkový plyn. A časť sa zase bude využívať pravdepodobne pre vodík. Čo je podľa mňa dôležité a čo sa v rámci GIE snažím presadzovať alebo upozorňovať na to je, že jednotlivé krajiny EÚ sú rôznorodé. A to z každého uhla pohľadu. Či už z pohľadu geologických možností, prírodných daností, či máte dostatok slnka a vetra na výstavbu OZE, ale aj z pohľadu financovania a schopností danej krajiny. Preto, ak chceme dosiahnuť ciele, ktoré si EÚ stanovila, mali by sme snažiť dosahovať ich efektívne a racionálne, a prihliadať na špecifiká jednotlivých krajín. Toto je potrebné pripomínať európskym politikom, ale aj našim kolegom z mnohých infraštruktúr v západných krajinách. Pretože každý z nás žije akoby vo vlastnej bubline a myslí si, že takto funguje svet všade. No sú to naozaj diametrálne odlišné veci, ako to funguje v Holandsku, Nemecku, Francúzsku a oproti tomu u nás,“ dodala Slavkovská.

Celý podcast Otvorene o plyne s A.Slavkovskou si môžete vypočuť na týchto platformách: 

Soundcloud:

Spotify: