Washington 23. februára 2021 – Americké ministerstvo zahraničných vecí pokračuje v preverovaní firiem zapojených do potenciálne sankcionovateľných aktivít týkajúcich sa výstavby plynovodu Nord Stream 2. Informovala o tom agentúra Reuters.

Koncom minulého týždňa ministerstvo predložilo Kongresu správu obsahujúcu zoznam viac ako 15 subjektov, ktoré sa v dobrej viere usilovali o ukončenie aktivít súvisiacich s plynovodom, a preto sa na ne sankcie nevzťahujú.

Naopak, sankcie sa podľa rezortu diplomacie majú vzťahovať na ruské plavidlo na kladenie potrubí Fortuna a jej vlastníka, spoločnosť KVT-RUS. Na loď aj spoločnosť už pritom uvalila sankcie predchádzajúca administratíva prezidenta Trumpa.

Oponenti NS2 v Kongrese tvrdia, že aktuálny krok urobí pre zastavenie prác na plynovode len málo. Michael McCaul, najvyššie postavený republikán vo Výbore pre zahraničné veci Snemovne reprezentantov, považuje označenie sankciovateľných subjektov za úplne neadekvátne. Umožniť dokončenie plynovodu NS2 by podľa neho nebolo ničím iným ako víťazstvom ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ruský Gazprom, ktorý projekt plynovodu vedie, nemá konkrétny časový harmonogram jeho spustenia do prevádzky, povedal v piatok (19. 2.) zástupca generálneho riaditeľa Famil Sadygov pre agentúru RIA. Výstavba NS2 aktuálne pokračuje kladením potrubí v dánskych vodách Baltského mora.