Brusel 26. mája 2023 – Belgický premiér Alexander De Croo tento týždeň skritizoval myšlienku nerastúcej ekonomiky z environmentálnych dôvodov. Pridal sa aj k výzvam na zastavenie regulácie v oblasti životného prostredia a zdravia, aby sa predišlo preťaženiu spoločností. Informoval o tom portál euractiv.com.

Pri transformácii smerom ku klimatickej neutralite by priemysel EÚ nemal by byť zaťažovaný dodatočnou reguláciou, povedal De Croo na konferencii organizovanej Wirtschaftsrat der CDU, podnikateľskou skupinou s úzkymi väzbami na nemeckú konzervatívnu stranu CDU.

„Nesnažme sa robiť všetko naraz. Sústreďme sa na to, čo je najdôležitejšie,“ uviedol premiér a vyzval na zameranie sa na znižovanie emisií skleníkových plynov. Ako príklad spomenul nové normy Euro 7 pre osobné a nákladné autá, ktorých cieľom je znížiť znečistenie ovzdušia spaľovacími vozidlami od roku 2025, zatiaľ čo výrobcovia automobilov sa namiesto toho sústredili na zvýšenie výroby elektrických vozidiel.

De Croo tiež spomenul nadchádzajúcu revíziu nariadenia EÚ o chemickej bezpečnosti REACH a plánovaný zákon EÚ o obnove prírody. „Je dnes skutočne správny čas dať všetky tieto právne predpisy dohromady, vediac, že kľúčovým prvkom je energetický prechod?“ spýtal sa. „Ak ľudí nadmerne zaťažujeme pravidlami a nariadeniami, riskujeme stratu verejnej podpory pre zelenú agendu,“ varoval De Croo.

Kritizoval aj myšlienku zníženia ekonomickej aktivity, aby sa splnili environmentálne ciele, známu ako „degrowth“. „Niekedy počúvame ľudí, ktorí hovoria, že riešením by bolo zníženie rastu, mýtus, že by sme mohli bojovať proti klimatickým zmenám stratégiou menšieho množstva: menší rast, menej investícií, menšia spotreba, pravdepodobne aj menej tvorby pracovných miest,“ uviedol De Croo s tým, že to nikdy nebude fungovať dodal a tvrdil, že „stratégia menej“ je úplne v rozpore s ľudskou prirodzenosťou.

De Croo sa zasadzoval aj za „Európsku priemyselnú dohodu“, ktorá by posilnila Európsku zelenú dohodu, pričom žiadal viac priemyselných stimulov. Vyzval na postupné vyradenie fosílnych palív investovaním do OZE a vodíkovej infraštruktúry a prepojením vnútroštátnych rozvodných sietí. Jadrová energia by sa podľa neho mala vrátiť, najmä keď bude bezpečnejšia a viac hospodárna, ako „spoľahlivé a bezuhlíkové základné zaťaženie“.