Berlín 13. septembra 2021 – Nemecký energetický regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) v pondelok uviedol, že žiadosť spoločnosti Nord Stream 2 AG -prevádzkovateľa dnes už kompletného plynovodu z Ruska do Nemecka- o schválenie ako nezávislého prevádzkovateľa prenosovej sústavy je kompletná. Po doručení všetkých potrebných dokumentov k žiadosti o prevádzkovú licenciu má štyri mesiace na dokončenie certifikácie. Informovala o tom agentúra Reuters.

BNetzA na svojom webe, ktorý bol aktualizovaný 13. septembra, informovala, že štvormesačné obdobie na certifikovanie začalo 8. septembra. Keď regulačný orgán dokončí preverovanie, zašle návrh rozhodnutia Európskej komisii.

Bundesnetzagentur musí zaistiť, aby bol Nord Stream 2 v súlade s pravidlami Európskej únie, vyplývajúcimi z tretieho energetického balíka EÚ vyžadujúce, aby firmy, ktoré ťažia a predávajú plyn, boli oddelené od jeho prepravy.

Cieľom je zabezpečiť riadnu súťaž na trhu s plynom. Pravidlá majú súčasne zabrániť niektorým nekalým praktikám na trhu s plynom – napríklad, aby spoločnosť prepravujúca plyn bránila konkurentom v prístupe k infraštruktúre, z čoho by sama – ako dodávateľ – mohla profitovať.

Ruská plynárenská skupina Gazprom minulý týždeň uviedla, že dokončila výstavbu plynovodu do Nemecka, čo by Rusku mohlo umožniť zdvojnásobiť vývoz plynu do Európy cez Baltské more a obísť ukrajinskú tranzitnú trasu.