Sofia 2. júna 2020 – Bulharsko stále plánuje dokončiť plynovod Balkan Stream do konca roka, napriek oneskoreniu výstavby pre koronavírusovú krízu. Podľa agentúry Reuters o tom v pondelok (1. 6.) informoval premiér Bojko Borisov.

„Dúfajme, že koronavírus je preč,“ povedal po kontrole výstavby plynovodu so srbským premiérom Aleksandarom Vučičom, ktorý ako prvý zahraničný líder navštívil Bulharsko po zavedení cestovných obmedzení pre pandémiu. „A napriek dvoj- až trojmesačnému oneskoreniu dúfame, že sa nám podarí dodržať časový harmonogram a pripraviť plynovod do konca roka,“ dodal Borisov, ktorý projekt označil za prioritu bulharskej vlády.

Bulharsko buduje 474 km dlhý plynovod, ktorý má prepravovať hlavne ruský plyn z TurkStream cez Turecko do Bulharska, Srbska, Maďarska a Rakúska. Do konca minulého mesiaca plánovalo dokončiť jeho časť, čiastočne využívajúc existujúcu infraštruktúru, až kým nebude do konca roku 2020 hotová celá trasa nového plynovodu. Koronavírusové obmedzenia a karanténa zahraničných pracovníkov podľa bulharskej strany však oneskorili výstavbu.

Ako informoval poľský portál wnp.pl, na trasu plynovodu bolo dodaných 324 km potrubia, ďalších 133 km je v čiernomorskom prístave Burgas. Pripravený a vyčistený je terén na položenie 403 km potrubí. Dokončených je aktuálne 91 km plynovodu. Srbský úsek v dĺžke 400 km je už dokončený.

Podľa Borisova by plynovod mohol ročne prepraviť asi 20 mld. m3 plynu z ruských ložísk, Azerbajdžanu, ako aj z terminálu na skvapalnený plyn, ktorý sa stavia v severnom Grécku. „Predstavuje to diverzifikáciu nielen pre Bulharsko, ale aj pre Srbsko a región.“

Balkan Stream je pokračovaním plynovodu Turkstream, ktorý je v prevádzke od januára a do európskej časti Turecka má ročne prepraviť 15,75 mld. m3 ruského plynu. Koncom roka 2019 Bulharsko dokončilo 11-kilometrový úsek, ktorý prepojil Turkstream s bulharským prepravným systémom.

Bulharsko stavia ďalší plynovod s Gréckom, ktorý by mal byť tiež dokončený do konca roka. Svoju takmer úplnú závislosť od ruského plynu začalo znižovať aj dovozom skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov.