Peking 2. decembra 2022 – Čína dúfa, že Kazachstan je v súlade so zmluvou pripravený cez zimu zvýšiť dodávky zemného plynu, aj keď sa vláda v Astane zaviazala obmedziť export, aby uspokojila domáci dopyt. Informoval o tom portál eurasianet.org.

„Dúfame, že Kazachstan v súlade so svojou zmluvou zabezpečí stabilné dodávky plynu do Číny a maximálne ich zvýši počas zimných mesiacov,“ povedal čínsky premiér Li Kche-čchiang svojmu kazašskému kolegovi Alikhanovi Smailovovi 29. novembra.

V júni prezident Kasym-Žomart Tokajev nariadil vláde znížiť vývoz plynu a zabezpečiť ďalšie 2 bcm pre domácich zákazníkov, pretože uspokojenie domáceho dopytu má bezpodmienečnú prioritu pred exportom. Podľa prezidenta by mal dodatočný plyn pochádzať z ložiska Tengiz, ktoré rozvíja konzorcium vedené americkým Chevronom.

Zatiaľ čo kazašský vývoz plynu dlhodobo klesá, domáca spotreba rastie, čiastočne aj pre prechod tamojších veľkých elektrární z uhlia na plyn. Konverzia uhoľnej elektrárne a teplárne v Almaty by mala znížiť emisie o 80 %, uviedol minister pre ekológiu, geológiu a prírodné zdroje Serikkali Brekešev.

Pred chronickým nedostatkom plynu v najbližších rokoch varoval v júni Sanžar Žarkešov, šéf prevádzkovateľa plynárenskej siete QazaqGaz, ktorý povedal, že bez prijatia naliehavých opatrení hrozí vážna kríza. Ročný deficit plynu na domácom trhu by mohol do roku 2024 dosiahnuť cca 1,7 bcm a do roku 2023 by sa vývoz mohol úplne zastaviť, dodal.

Tokajev a ruský prezident Vladimir Putin 28. novembra diskutovali o vytvorení tzv. „trojstrannej plynovej únie“, ktorá by zahŕňala aj Uzbekistan. Jej cieľom by bola koordinácia dodávok ruského plynu do Strednej Ázie, povedal Tokajev s tým, že Kazachstan študuje návrh, ale ešte neprijal žiadne rozhodnutia.

Uzbekistan tiež čelí hrozbe zintenzívnenia nedostatku plynu, napriek tomu, že je jeho producentom. Námestník ministra energetiky Šerzod Chodjajev 16. novembra oznámil, že denný vývoz plynu sa znížil z 10 mil. m3 na 1 milión v reakcii na prudký nárast domáceho dopytu na začiatku zimy. Dovoz sa podľa neho zvýšil o 20 %, pričom námestník nespresnil, odkiaľ Uzbekistan plyn dostáva.

Ministerstvo energetiky už skôr predpovedalo, že vývoz plynu v roku 2022 dosiahne 3,3 bcm, pričom väčšina má smerovať do Číny a ďalších krajín Strednej Ázie.