Washington 4. augusta 2026 – Egypt bol hlavnou destináciou pre júlové dodávky amerického LNG, keď prerušenia dodávok v Perzskom zálive spôsobené vojnou USA a Iránu naďalej podnecovali konkurenciu o dostupné objemy paliva. Naopak, dovoz LNG z USA do EÚ klesol štvrtý mesiac v rade a bol najnižší od júla 2024. Ukázala to analýza údajov spoločnosti S&P Global Energy CERA.
Dodávky amerického LNG do Egypta dosiahli v júli mesačný rekord – 21 nákladov. Dronový útok z 29. júla na FSRU v egyptskom prístave Damietta však zvýšil neistotu ohľadom krátkodobých dovozných plánov krajiny. Egyptská vláda následne uviedla, že koordinuje s Jordánskom dodávky plynu z FSRU v jordánskej Aqabe a dodal, že k zodpovednosti za útok sa nikto neprihlásil.
Za Egyptom v júlovom rebríčku odberateľov LNG z USA nasledovali Južná Kórea (15 nákladov), Taliansko (14), Japonsko (12) a India (11), vyplýva z údajov CERA.
Zo 158 dodávok amerického LNG dodaných v júli 61 smerovalo do ázijsko-tichomorskej oblasti, čo predstavuje približne 39 % a zodpovedá celkovému počtu dodávok z USA doručených v júni a zachováva rovnaký mesačný podiel na trhu pre tento región. Európa vrátane Turecka prijala 53 dodávok, čo bol pokles oproti 59 v júni. Do Európy tak odišlo 34 % júlových dodávok LNG z USA, čo predstavovalo najnižší mesačný podiel na trhu pre tento región od júla 2024.
USA boli hlavným dodávateľom LNG do EÚ počas prvých siedmich mesiacov roku 2026, avšak júlový dovoz Únie medziročne klesol už štvrtý mesiac po sebe, pripomenul portál spglobal.com s tým, že Európa má problémy s doplnením zásob plynu, ktoré zostávajú výrazne pod historickými normami, keďže termínové ceny na zimné mesiace odradili dovozcov od súťaže s Áziou o dostupné objemy.
Podľa združenia Gas Infrastructure Europe bola k 1. augustu miera naplnenia zásobníkov v celej EÚ približne 57 %. V rovnakom období roku 2025 boli naplnené na cca 69 % a v rovnakom období roku 2024 na zhruba 85 %.
Ázia čelí najvážnejším narušeniam dodávok v dôsledku vojny na Blízkom východe, ktorá naďalej bráni cca 20 % globálnych celosvetových objemov LNG, ktoré bežne prechádzajú Hormuzským prielivom, dostať sa na trh. Ide približne o 7 miliónov metrických ton mesačne, vyčíslil spglobal.com.
Počet nakládok v USA v júli medzimesačne klesol o osem na 149, čiastočne v dôsledku údržbových prác, vrátane začiatku rozsiahlej generálnej opravy v termináli Freeport LNG v Texase okolo 10. júla.