Praha 5. marca 2023 – Európska komisia podporila Českú republiku a bude sa zaoberať jej požiadavkou na zrušenie poplatku, ktorý Nemecko vyberá za tranzit zemného plynu cez svoje územie. Po skončení pondelkového (4. 3.) rokovania v Bruseli to uviedol český minister priemyslu Jozef Síkela. Informovali o tom agentúry ČTK a Reuters.

Zavádzanie jednostranných poplatkov za tranzit plynu podľa Síkelu nezodpovedá dohodám o solidarite, v ktorých bolo konštatované, že energetická bezpečnosť je spoločným záujmom a náklady na ňu si majú na svojich územiach znášať jednotlivé štáty. „My sme v tomto zmysle začali rokovania s komisiou, za podpory ďalších krajín, a Komisia po našom vystúpení konštatovala, že z jej pohľadu pravdepodobne došlo k porušeniu európskeho práva,“ uviedol minister.

Teraz bude EK o celej záležitosti s Nemeckom rokovať. Síkela v tejto súvislosti dúfa, že sa podarí dosiahnuť dohodu bez postihu pre Berlín. Česko podporili aj ďalšie krajiny, napríklad Rakúsko, Slovensko, Maďarsko či Poľsko.

Nemecký poplatok, ktorého cieľom má byť pokrytie nákladov na ukladanie plynu v zásobníkoch, je podľa informácií českého ministerstva priemyslu a obchodu 1,86 eura za megawatthodinu pre všetok plyn exportovaný z Nemecka. Podobný poplatok podľa ministerstva zvažuje zaviesť aj Taliansko a ďalšie krajiny.

Nemci podľa Síkelu na českú výhradu reagovali s tým, že budovaním zásobníkovej infraštruktúry pomáhajú aj štátom, ktoré túto infraštruktúru nemajú. „Na druhej strane ale povedali, že kritiku berú veľmi vážne, ako aj stanovisko EK, s ktorou budú rokovať,“ dodal český minister.

Za posledné dva roky sa jasne ukázalo že skutočnosť, že „všetky členské štáty mali naplnené zásobníky, neboli záťažou jednej krajiny,“ povedala podľa agentúry Reuters komisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

Komisia vydala ciele na plnenie zásobníkov plynu v celej EÚ s cieľom podporiť zásoby pred zimou 2022 – 2023. V snahe získať späť miliardy, ktoré na to vynaložilo, Nemecko zaviedlo „poplatok za neutralitu“ za cezhraničné obchody. Taliansko je pripravené nasledovať ho s vlastným poplatkom.

„Jednostranné národné opatrenia vo forme vývozných obmedzení alebo poplatkov ohrozujú našu energetickú solidaritu a môžu ohroziť snahy o diverzifikáciu od ruského plynu,“ povedala podľa Reuters Simsonová. „To je dôvod, prečo som v priamom kontakte s našimi nemeckými kolegami,“ dodala.