Bratislava 25. marca 2020 – Ceny emisných povoleniek sa v pondelok prepadli až pod 15 eur za tonu CO2, čo predstavuje najnižšiu cenu hlavného kontraktu s dodávkou v decembri od polovice roka 2018. Informuje o tom portál oenergetice.cz s tým, že k prepadu zrejme prispela súčasná situácia, ako aj prídel bezplatných povoleniek.

Hoci ceny povoleniek istý čas odolávali tlaku negatívneho sentimentu na akciových a komoditných trhoch a ešte 10. marca sa obchodovali stabilne nad 24 eur/t CO2, v posledných dvoch týždňoch stratili viac ako tretinu svojej hodnoty.

Len počas pondelka 23. marca sa cena hlavného sledovaného kontraktu prepadla o viac ako 7 %, čo súvisí s očakávanou horšou výkonnosťou ekonomiky, nižšou priemyslovou výrobou a spotrebou energie. Opatrenia proti koronavírusu sa už na spotrebe energie odrážajú, pokles cien povoleniek bol preto iba otázkou času uviedol portál oenergetice.cz., ktorý za prepadom cien vidí aj ďalší faktor.

Členské státy si totiž už teraz bezplatne rozdelili cca 3/4 plánovaného ročného prídelu bezplatných povoleniek pre vybrané priemyslové sektory. Nemecko aj Francúzsko bezplatne pridelili viac ako 84 % povoleniek, naopak, Fínsko alebo Španielsko zatiaľ nerozdelili žiadne.

Podľa obchodníkov citovaných portálom montelnews.com niektoré spoločnosti, ktoré môžu mať problém s peňažnými tokmi, sa rozhodli časť bezplatných povoleniek predať, čo im na jednej strane prinieslo finančné prostriedky, súčasne tým však vytvorili tlak na trhové ceny povoleniek. To môže podľa portálu oenergetice.cz viesť k paradoxnému scenáru. Keďže najviac obchodovaný je decembrový kontrakt, je možné, že na konci roka budú tieto spoločnosti povolenky dokupovať a tlačiť cenu k vyšším úrovniam.