Londýn 21. septembra 2022 – Eni UK, dcérska spoločnosť talianskej skupiny Eni predložila žiadosť o licenciu na ukladanie CO2 do vyťaženého plynového poľa Hewett v britskej časti Severného mora na zachytávanie a ukladanie emisií oxidu uhličitého z priemyslu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vyčerpané ložisko Hewett, ktoré má byť prevádzkyschopné do roku 2027, by mohlo uskladniť približne 330 miliónov ton CO2, čo zodpovedá emisiám viac ako 3 miliónov domácností alebo viac ako 6 miliónov áut ročne, uviedla Eni UK.

Spoločnosť dodala, že je zapojená do iniciatívy na dekarbonizáciu sektorov, ako je automobilový priemysel, keramika, materiály, energetika a likvidácia odpadu na juhovýchode Británie a projekt zachytávanie a ukladanie uhlíka (CCS) v nej zohráva svoju úlohu.

Mnohé priemyselné odvetvia sa snažia obmedziť a znížiť svoje emisie a tvrdia, že technológia CCS v tom môže byť nápomocná. Oxid uhličitý sa v rámci nej transportuje z miesta, kde sa uvoľňuje, a ukladá sa pod zemou, napríklad vo vyčerpaných plynových poliach, aby sa zabránilo jeho úniku do atmosféry.