Brusel 22. augusta 2024 – EÚ dosiahla svoj cieľ naplniť zásobníky plynu na 90 % kapacity už viac ako dva mesiace pred stanoveným termínom 1. novembra. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré v stredu zverejnilo združenie Gas Infrastructure Europe. Informovala o tom Európska komisia na svojom webovom sídle.

„Skladovanie plynu je kľúčom k bezpečnosti dodávok energie v Európe, keďže môže v zime pokryť až jednu tretinu dopytu po plyne v EÚ. Dnes zverejnené údaje ukazujú, že úrovne zásobníkov plynu dosiahli 19. augusta 1025 TWh alebo 90,02 % skladovacej kapacity (čo zodpovedá takmer 92 miliardám kubických metrov zemného plynu,“ uviedla Komisia.

Tento úspech je podľa EK porovnateľný s minulým rokom, keď krajiny EÚ dosiahli cieľ 90 % už 18. augusta 2023. Nariadenie o skladovaní plynu (EÚ/2022/1032) z júna 2022, zamerané na optimalizáciu prípravy EÚ na zimnú vykurovaciu sezónu, stanovilo záväzný cieľ EÚ naplniť zásobníky na 90 % do 1. novembra každého roka, spolu s predbežnými cieľmi pre krajiny EÚ, ktoré mali zabezpečiť stabilné plnenie počas celého roka.

„Dnes sme dosiahli náš cieľ 90 % kapacity skladovania plynu na zimu – už druhý rok po sebe v dostatočnom predstihu pred termínom 1. novembra. To poukazuje na pripravenosť EÚ na nadchádzajúcu zimu na základe našej intenzívnej práce za posledných 2,5 roka,“ vyhlásila eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

Komisia bude podľa nej aj naďalej monitorovať situáciu, aby úrovne skladovania plynu zostali v nasledujúcich mesiacoch dostatočne vysoké a aby sa zachoval dôraz na zlepšovanie energetickej účinnosti a na podporu zavádzania obnoviteľnej energie. „Chcem tiež využiť túto príležitosť a poukázať na oveľa zložitejšiu situáciu na Ukrajine, kde je energetický sektor pod silným a neustálym útokom Ruska. Európa musí naďalej stáť pri Ukrajine a poskytovať potrebnú podporu svojmu energetickému systému, aby aj ukrajinské obyvateľstvo bezpečne prekonalo nadchádzajúcu tuhú zimu,“ dodala Simsonová.

Nariadenie o skladovaní plynu bolo jedným zo širokej škály opatrení, ktoré EÚ prijala po energetickej kríze vyvolanej ruskou inváziou na Ukrajinu s cieľom lepšie pripraviť európsky energetický systém na zimnú sezónu. Zahŕňali aj núdzové pravidlá na zníženie dopytu po plyne. V rámci plánu REPowerEU EÚ podnikla aj ďalšie kroky na zníženie závislosti EÚ od dovozu ruských fosílnych palív. Okrem snahy o urýchlenie zavádzania obnoviteľnej energie a opatrení energetickej účinnosti/úspory energie to zahŕňa aj zabezpečenie alternatívnych dodávok. V praxi to zaznamenalo výrazný presun k LNG, s USA ako jeho hlavným dodávateľom do EÚ. Nórsko sa stalo najväčším dodávateľom potrubného plynu do EÚ, dodala EK.