Amsterdam 24. apríla 2024 – Európa úspešne prežila najhoršiu energetickú krízu za posledné desaťročia vďaka zníženiu dopytu a niekoľkým miernym zimám, ale schopnosť kontinentu prežiť chladnú zimu ešte nebola testovaná, uviedli v utorok (23. 4.) predstavitelia energetických firiem na konferencii Europe Flame Gas and LNG v Amsterdame.

Pokiaľ ide o budúcu zimu, podľa zástupcov spoločností ako TotalEnergies či RWE sú okrem chladného počasia rizikami najmä rast čínskeho dopytu po LNG a výpadky dodávok.

Po invázii Moskvy na Ukrajinu v roku 2022 sa krajiny EÚ predháňali v nahradení ruských plynovodných dodávok, ktoré nahrádzali najmä dovozom LNG. V roku 2023 sa Európa stala najväčším svetovým dovozcom LNG, keď prekonala Čínu a doviezla 134 bcm.

Cara MacDonald, vedúca zásobovania LNG a čistých palív v nemeckej RWE Supply and Trading si myslí, že v prípade chladnej zimy sa miera flexibility na strane dopytu výraznejšie zníži. „My v Európe sme to zvládli znížením dopytu, ale môžeme v tom pokračovať? Na strane ponuky je obmedzená schopnosť zvýšiť flexibilitu,“ dodala.

Patrick Dugas, vedúci obchodovania s LNG v TotalEenergies považuje Európu za stále prémiovejší trh ako Áziu a myslí si, že v nadchádzajúcich mesiacoch alebo rokoch bude pokračovať konkurencia medzi oboma regiónmi, pokiaľ ide o atraktivitu nákladu LNG z ekonomického hľadiska. „Je dôležité vyzdvihnúť celosvetovo kľúčový element vzťahu ponuka/dopyt, ktorým je Čína. Oživenie jej dopytu bude charakteristickým znakom LNG sektora v najbližších rokoch,“ dodal.

Marco Saalfrank, vedúci obchodovania v kontinentálnej Európe spoločnosti Axpo Solutions sa domnieva, že Európa si reálne neotestovala schopnosť zvládnuť veľmi zložitú situáciu, pretože mala šťastie na dve mierne zimy. „Ak bude nasledujúca zima veľmi chladná a nastane situácia podobná hurikánu v USA, potom to bude odlišná situácia,“ konštatoval s tým, že Európe sa aktuálne darí. „Máme dobré úrovne skladovania a všetko je v poriadku, ale opäť sa to môže zmeniť, a to veľmi rýchlo,“ upozornil Saalfrank.