Amsterdam 25. apríla 2024 – Európske vlády budú musieť energetickým spoločnostiam ponúknuť dotácie a regulačnú podporu na výrobu obnoviteľného vodíka, aby mohli prejsť z fosílnych palív na čisté palivá, uviedli v stredu (24. 4.) vedúci predstavitelia energetiky na konferencii Europe Flame Gas and LNG v Amsterdame. Informovala o tom agentúra Reuters.

Bez vládnej podpory bude pre spoločnosti ťažké naplno vziať na seba úlohu producentov vodíka, ktorý je 4-10x drahší ako zemný plyn, uviedli napríklad predstavitelia firiem Equinor a Uniper.

Európska únia má za cieľ do roku 2030 vyprodukovať 10 miliónov metrických ton a doviezť 10 miliónov ton obnoviteľného vodíka v snahe o zníženie emisií uhlíka.

Veľkoobchodný prechod na vodík si bude vyžadovať významný nový dopyt, ktorý príde len s investíciami do infraštruktúry na zníženie nákladov.

„Modrý vodík bude drahší ako plyn. A ešte drahší bude zelený vodík,“ povedal podľa Reuters hlavný viceprezident pre plyn a energiu v Equinore Helge Haugane. „Preto ako spoločnosti tvrdíme, že potrebujeme cielené dotácie a podporu, aby sme to dokázali,“ dodal.

Carsten Poppinga, obchodný riaditeľ spoločnosti Uniper, zdôraznil, že implementáciu energetickej transformácie nemôže platiť trh. „Vodík je zdroj energie, ktorý je štyrikrát až desaťkrát drahší ako zemný plyn, samotný trh to nezvládne,“ zdôraznil. „Ak to naozaj chcete urobiť, transformácia trhov z hľadiska získavania zdrojov energie, bude si to vyžadovať určitý vládny zásah vo forme dotácií a regulácie,“ vyhlásil.

Kathryn Porter, nezávislá energetická poradkyňa, sa podľa Reuters domnieva, že uskutočniť energetický prechod pomocou bežných trhových rámcov bude takmer nemožné „Toto nie je prechod, ktorý môžete urobiť postupne, bude to musieť byť všetko alebo nič,“ dodala.