Brusel 19. mája 2025 – Náklady na doplnenie zásobníkov plynu v EÚ po zime, ktorá vyčerpala ich zásoby, sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšia najmenej o 10 miliárd eur, uviedol podľa portálu offshore-technology.com denník Financial Times s odvolaním sa na odhady analytikov.
Zvýšené výdavky sú potrebné na splnenie mandátu EÚ, podľa ktorého sa majú zásobníky každé leto doplniť na 90 % kapacity. Po zime boli európske zásoby plynu do marca vyčerpané z dvoch tretín, čo si vyžiada značné úsilie a výdavky počas leta na ich doplnenie na štandardnú úroveň.
Analytik spoločnosti Allianz Trade Ano Kuhanathan podľa FT poznamenal, že Európa zažila prvú skutočnú zimu od konfliktu na Ukrajine, pričom k zvýšenej spotrebe plynu prispel aj nedostatok energie z OZE, konkrétne veterných. Hoci sú súčasné ceny plynu nižšie v dôsledku zníženého dopytu zo strany Číny, Kuhanathan odhadol, že náklady na dosiahnutie 90 % cieľa v oblasti skladovania do novembra budú predstavovať 26 miliárd eur v porovnaní so 16 miliardami v minulom roku.
Štáty EÚ sa nedávno dohodli na flexibilnejšom prístupe k skladovacím cieľom v reakcii na kritiku, že prísna 90 % hranica viedla k letným cenovým skokom. Potenciálna revízia právnych predpisov by mohla viesť k zníženiu cieľa o 7 %, čo by vnieslo neistotu do tohtoročnej stratégie dopĺňania zásob, pričom zmeny a doplnenia by pravdepodobne nadobudli účinnosť až v lete.
Eurogas, združenie plynárenského priemyslu, uviedol, že tvorcovia politiky musia zaručiť jasnú a včasnú komunikáciu týkajúcu sa opatrení, a dodal, že skladovacia povinnosť predstavuje riziko ďalšieho zintenzívnenia problému vysokých a nestálych veľkoobchodných cien plynu.
Kuhanathan zdôraznil, že dovoz potrubného plynu a LNG do EÚ stál v roku 2024 približne 100 miliárd €, čo zdôrazňuje význam dostatočných zásob pri stabilizácii cien a zabránení trhovej konkurencii počas zimných nárastov dopytu.
Viceprezident spoločnosti Equinor Gas Trading Peder Bjorland minulý týždeň uviedol, že Európa bude v lete čeliť vyšším nákladom na zabezpečenie plynu v konkurencii Číny a ďalších ázijských spotrebiteľov. Čína, ktorá je najväčším svetovým odberateľom LNG, nedávno znížila dovoz plynu v dôsledku priaznivých poveternostných podmienok a menej optimistických hospodárskych vyhliadok, uzavrel portál offshore-technology.com.