Moskva 1. júla 2020 – Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom uhradila poľskej firme PGNiG sumu približne 1,5 mld. dolárov, o ktorej rozhodol arbitrážny súd v ich vzájomnom cenovom spore. Podľa poľskej spoločnosti sa obe strany dohodli, že 1. júl je konečným termínom na zaplatenie uvedenej čiastky. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že Gazprom pokračuje v odvolacom konaní proti rozsudku.

Medzinárodný arbitrážny súd v Štokholme podľa PGNiG-u v marci tohto roka rozhodol aj o tom, že je potrebné upraviť systém stanovovania cien dodávok od Gazpromu tak, aby zohľadňoval situáciu na trhu s plynom. Šéf spoločnosti Jerzy Kwieciński vtedy povedal, že ceny v kontrakte s Gazpromom budú teraz viac spojené s trhovými cenami.

V polovici júna obe firmy podpísali dodatok k zmluve, pričom potvrdili, že budú používať iný cenový vzorec. Gazprom súčasne oznámil, že s PGNiG-om rokuje aj o možnosti o spätného zvýšenia cien plynu dodávaného Poľsku od roku 2017.

PGNiG nakupuje od spoločnosti Gazprom väčšinu plynu na základe zmluvy z roku 1996, pričom opakovane vyhlásil, že platí viac ako západoeurópski odberatelia. Spoločnosť sa nevyjadrila, či by akceptovala zvýšenie cien, uviedla len to, že zmluva umožňuje opätovné vyjednávanie o cenách každé tri roky. Dodala, že rozhodnutie rozhodcovského súdu nebráni spoločnostiam ďalej rokovať o cenách zmluvy. 

Firma už v novembri minulého roku uviedla, že nemá záujem o predĺženie dohody o dodávkach plynu s Gazpromom po 31. decembri 2022, keď vyprší jej platnosť.