Amsterdam 6. decembra 2022 – Holandsko navrhuje stanovenie cenového stropu na plyn len pre vládou vlastnených alebo štátom podporovaných nákupcov. V návrhu, ktorý videla agentúra Reuters, sa uvádza, že vládou podporovaní nákupcovia a spoločnosti povinné zo zákona nakupovať plyn na naplnenie zásobníkov prispeli toto leto k prudkým nárastom cien plynu v Európe, keď sa krajiny predháňali v nahradení znižujúcich sa ruských dodávok a boli ochotné platiť vysoké ceny.

Holandsko preto navrhlo zastropovať transakcie s plynom zo strany týchto kupujúcich na úroveň pod stropom predloženým EÚ, ktorý by sa každý mesiac prehodnocoval.

Nižší cenový strop – ktorý návrh nešpecifikoval – by tejto myšlienke mohol pomôcť získať podporu Belgicka, Poľska, Talianska a ďalších krajín, ktoré chcú strop EÚ, ale kritizovali návrh EÚ za jeho príliš vysokú úroveň a prísne podmienky, pre ktoré bolo jeho spustenie nepravdepodobné.

Holandský strop by však priamo neobmedzoval cenu plynu na burze, čo niektoré krajiny podporujúce strop požadujú. Komisia navrhla strop na kontrakty na najbližší mesiac v holandskom – a európskom referenčnom – obchodnom uzle TTF.

Strop by sa podľa holandského návrhu mohol presadiť buď tak, že EÚ odmietne schváliť podporu štátnej pomoci pre schémy nákupu plynu, ak sú ceny vyššie ako strop, alebo tak, že krajiny budú každý mesiac reportovať EÚ svoje vládou podporované nákupy plynu a ceny.