Londýn 27. januára 2023 – Spoločnosť Intercontinental Exchange plánuje budúci mesiac v Londýne spustiť „paralelný trh“ pre obchodovanie s plynom, ktorý účastníkom trhu poskytne spôsob, ako sa vyhnúť cenovému stropu plynu Európskej únie. Informovala o tom agentúra Reuters.

ICE organizuje obchodovanie na plynárenskom uzle TTF v Amsterdame a už skôr varovala, že by mohla presunúť trh mimo EÚ pre hrozbu zavedenia cenového stropu pre plynové deriváty.

Spoločnosť uviedla, že bude pokračovať v prevádzkovaní trhu TTF na svojej amsterdamskej burze – najlikvidnejšom termínovom trhu s plynom v Európe, ktorý stanovuje referenčnú cenu plynu v regióne –, no popri tom sa od 20. februára pripravuje spustiť ďalší trh s termínovanými obchodmi a opciami TTF v Londýne. Ten by nepodliehal cenovému stropu plynu 27-členného bloku, keďže Británia už nie je členom EÚ.

Trabue Bland, senior viceprezident pre futures burzy v ICE, povedal, že druhý trh poskytne zákazníkom „možnosť poistenia“ pre prípad, že by im cenový strop EÚ zabránil obchodovať alebo manažovať ich riziká. „Účelom ICE je vytvárať trhy, ktoré našim zákazníkom umožnia riadiť svoje riziká a my máme povinnosť voči našim zákazníkom poskytovať riešenia problémov, ktorým čelia,“ dodal.

Krajiny EÚ sa minulý rok dohodli na cenovom strope plynu, aby sa pokúsili predísť opakovaniu rekordne vysokých cenových skokov v roku 2022, keď sa dodávky ruského plynu do Európy znižovali.

Počnúc 15. februárom EÚ obmedzí ceny TTF, ak kontrakt na prvý mesiac stúpne nad 180 eur za megawatthodinu na tri dni a bude tiež o 35 eur/MWh nad referenčnou cenou skvapalneného zemného plynu.

Európske ceny plynu tento rok klesli pod 70 eur/MWh, pričom od decembra klesli o viac ako polovicu v dôsledku teplého počasia a preplnených zásobníkov v EÚ. Analytici uviedli, že teraz sa spustenie stropu zdá byť menej pravdepodobné, ale nemožno vylúčiť prudké zvýšenie cien v budúcnosti.