Bratislava 14. mája 2021 –  Ak sa majú naplniť plány USA, Nemecka a ďalších vyspelých krajín na prechod k elektromobilite a ukladaniu energie do batérií, musí sa do roku 2040 na Zemi ťažiť 42-krát viac lítia než v súčasnosti. Jeho ťažba je pritom komplikovaná a ekologicky zaťažujúca. Vyplýva to z analýzy spotreby nerastov v súvislosti s plánmi na ochranu klímy z dielne Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) o ktorej informoval portál info.cz.

Rapídne, 21-násobne, by mala vzrásť aj ťažba kobaltu, ktorý zvyšuje kapacitu a stabilitu článkov batérií v elektromobiloch. Už teraz však začínajú mať výrobcovia so zháňaním kobaltu problémy. Tento kov sa ťaží v Rusku, Číne, Austrálii, najmä však v Demokratickej republike Kongo a Zambii. Okrem ekologickej záťaže je s jeho ťažbou spojená aj otázka detskej práce.

IEA predpokladá aj nutnosť zvýšenia spotreby ďalších surovín a vzácnych kovov pre výrobu elektroáut a batérií, solárnych panelov, veterných turbín a ďalších OZE. V porovnaní s minulým rokom počíta do roku 2040 s 25-krát vyššou ťažbou grafitu, 19-krát vyššou ťažbou niklu, trojnásobným zvýšením ťažby medi a sedemnásobným mangánu. Bez ich využitia by prechod k takzvanej „čistej“ energetike a doprave zatiaľ nebol možný.

Agentúra pritom považuje smerovanie svetového spoločenstva s cieľom redukcie emisií za prakticky nezmeniteľné, čo dokladuje aj rýchlym rastom kapacity OZE v minulom roku o 45 %, najviac od roku 1999. IEA očakáva pokračovanie tohto trendu, napríklad v prípade fotovoltaických článkov by ročné prírastky do roka 2022 mali dosiahnuť 162 GW, teda o 50 % viac než pred pandémiou v roku 2019.

Kapacita OZE pritom rastie vo všetkých, nielen najbohatších krajinách. Viac ako 90 % svetových prírastkov energetickej kapacity pripadá práve na OZE. Kritici však práve pre plánovanú vysokú spotrebu surovín tvrdia, že „obnoviteľnosť“ je iluzórna, keďže zohľadňuje iba fakt, že samotný dopravný prostriedok alebo energetický zdroj nie je zdrojom emisií. Vôbec nepočíta s tým, že na výrobu „čistých technológií“ je nutné i „rabovanie“ planéty, spojené s energeticky náročnou a ekologicky škodlivou ťažbou surovín, uzavrel portál info.cz.