Dublin 18. septembra 2023 – Írsky najvyšší plánovací orgán zamietol povolenie na výstavbu nového LNG terminálu s odvolaním sa na vládne ciele zníženia emisií skleníkových plynov. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že môže ísť o definitívnu ranu pre podporovateľov projektu, ktorí hovoria, že je nevyhnutný pre energetickú bezpečnosť krajiny.

Odvolací orgán pre plánovanie An Bord Pleanála uviedol, že zamietol povolenie pre terminál LNG s kapacitou spätného splyňovania až 22,6 mil. m3 za deň a skladovacou kapacitou 180 000 km3 v grófstve Kerry na západnom pobreží Írska.

Projekt by si vyžiadal investície vo výške 650 miliónov eur, uviedla štátna televízia RTE.

Rozvoj v tomto čase „by bol v rozpore so súčasnou vládnou politikou“, uvádza sa v rozhodnutí, ktoré by potenciálne mohlo byť napadnuté na súde. Úrad uviedol, že by nebolo vhodné povoliť alebo pokračovať v rozvoji akýchkoľvek LNG terminálov v Írsku, kým sa neskončí vládne skúmanie energetickej bezpečnosti, ktoré má byť zverejnené v najbližších týždňoch.

Írsko v súčasnosti produkuje určité množstvo plynu, ale očakáva sa, že v nadchádzajúcich rokoch bude čoraz viac závislé od dovozných plynovodov.

„Ďalšia produkcia fosílnych palív znamená riziko, že sa nesplnia ciele do roku 2050,“ tvrdí rozhodnutie s tým, že by došlo k efektu uviaznutých investícií, oddialeniu prechodu na hospodárstvo s nulovými emisiami uhlíka a presunutiu investícií, ktoré by mali smerovať do čistej energie.

Plánovací orgán tiež zamietol plány na 600-megawattovú plynovú elektráreň a 120-megawatthodinový batériový systém na skladovanie energie.