Praha 3. apríla 2024 – Končiaca sa vykurovacia sezóna v Česku bola najteplejšia za viac ako 60 rokov. Prejavilo sa to aj v doterajšej spotrebe, ktorá od vlaňajšieho septembra do tohtoročného marca bola oproti desaťročnému priemeru o 15 % nižšia. Pre agentúru ČTK to uviedlo Teplárenské združenie ČR. Úspora zrejme ešte vzrastie, teplárne na niektorých miestach v prípade teplého počasia možno v nasledujúcich dňoch prerušia dodávky.

„Veľmi teplé počasie výrazne znížilo potrebu tepla vo vykurovacej sezóne. Pri priemernej spotrebe 18,5 GJ tepla od septembra do konca marca nám vychádza úspora vplyvom počasia 2,5 GJ na byt. Podľa ceny tepla to môže znamenať úsporu aj vyše 2000 Kč na byt,“ uviedol riaditeľ výkonného pracoviska Teplárenského združenia ČR Martin Hájek.

Že pôjde o jednu z rekordných vykurovacích sezón, bolo zrejmé už na jej začiatku. S kúrením sa totiž začalo v polovici októbra, o mesiac neskôr ako obvykle. Celková úspora v spotrebe navyše zrejme ešte stúpne, v súvislosti s aktuálnym vývojom počasia totiž teplárne očakávajú aj skorý koniec sezóny. „Ak vyjde aktuálna predpoveď počasia, bude navyše zrejme od začiatku budúceho týždňa na mnohých miestach prerušené vykurovanie, takže spotreba tepla sa oproti normálu ďalej zníži,“ povedal Hájek.

Do konca apríla by tuzemské domácnosti pripojené na centrálne vykurovanie mali dostávať konečné vyúčtovanie spotreby tepla za minulý rok. Ten bol podľa združenia vo vykurovacom období taktiež mimoriadne teplý. V porovnaní vykurovacích období od roku 1961 bol druhý najteplejší po roku 2014. Podľa združenia tak môže väčšina domácností očakávať pri správne nastavených zálohách vrátenie preplatkov. Pomôcť by k tomu podľa združenia malo popri priaznivom počasí aj zníženie cien plynových teplární, ktoré v minulom roku reagovali na zlacnenie zemného plynu.

Vykurovacia sezóna podľa vyhlášky ministerstva priemyslu a obchodu trvá od začiatku septembra do konca mája. Vykurovanie je možné prerušiť alebo obmedziť skôr, ak priemerná vonkajšia teplota vystúpi dva dni po sebe nad 13 °C a nečaká sa ochladenie.

Na Veľkú noc síce na mnohých miestach priemerná teplota prekročila hranicu 13 °C, dodávky tepla ale zatiaľ pokračujú, pretože sa opäť ochladilo. Cez víkend meteorológovia predpovedajú ďalšie oteplenie, a začiatkom budúceho týždňa preto teplárne podľa združenia na niektorých miestach zrejme vykurovanie prerušia. Združenie však zároveň upozornilo, že v prípade poklesu teplôt sa vykurovanie automaticky obnoví a vykurovacia sezóna skončí koncom mája.