Kišiňov 13. decembra 2024 – Moldavský parlament v piatok odhlasoval zavedenie výnimočného stavu v krajine na 60 dní od 16. decembra v dôsledku očakávaného prerušenia dodávok ruského plynu od 1. Januára. Informovala o tom agentúra Reuters.
Päťdesiatšesť poslancov v 101-člennej snemovni podporilo toto opatrenie po výzve premiéra Dorina Receana, aby ho schválil s cieľom zabezpečiť separatistickému moldavskému regiónu Podnestersko potrebný plyn. Podľa jeho slov išlo o hlasovanie s cieľom ukončiť „plynové vydieranie“ zo strany Moskvy.
Vyhlásenie výnimočného stavu umožňuje vláde rýchlo reagovať a obmedziť vývoz energie.
Moldavsko dostáva ruský zemný plyn cez Ukrajinu, ktorá vyhlásila, že nepredĺži tranzitnú zmluvu s ruským Gazpromom. Platnosť zmluvy sa končí 31. decembra.
Recean povedal, že ruský prezident Vladimir Putin „chce nechať obyvateľov Podnesterska bez plynu a elektriny a držať ich ako rukojemníkov. Moskva to robí s cieľom destabilizovať situáciu v Moldavsku.“ Podľa Receana je na parlamente, aby schválil stav núdze, aby „táto zima bola poslednou v histórii krajiny, keď môžeme byť vystavení energetickému vydieraniu“.
Nedodanie plynu do Podnesterska, uviedla vláda vo vyhlásení, „povedie k humanitárnej kríze… a vytvorí aj riziká pre stabilitu moldavského energetického sektora“.
Moldavsko dostáva z Ruska približne 2 bcm plynu ročne. Od roku 2022 sa Podnestersko a ústredná vláda dohodli, že všetok ruský plyn, ktorý Moldavsko dostáva, prúdi do Podnesterska.
V Podnestersku sa nachádza aj plynová elektráreň, ktorá je dôležitým pilierom hospodárstva tohto odštiepeneckého regiónu a zároveň poskytuje väčšinu energie pre vládou kontrolované oblasti Moldavska.
Podnestersko, ktoré nie je medzinárodne uznané, vyhlásilo v utorok(10.12.) vlastný hospodársky výnimočný stav.
Recean povedal, že otázka tranzitu cez Ukrajinu je „umelý problém“, keďže ruský plyn sa môže prepravovať inými trasami.
Moldavsko uviedlo, že alternatívnou cestou do Podnesterska by mohla byť dodávka ruského plynu cez plynovod TurkStream do Turecka a potom cez Bulharsko a Rumunsko.
Dodávky by však mohli byť ohrozené, keďže Gazprom v rozhovoroch spojil pokračovanie dodávok alternatívnymi trasami so svojimi požiadavkou, aby Moldavsko zaplatilo dlh za predchádzajúce dodávky, ktorý podľa ruských výpočtov predstavuje 709 miliónov USD, uzavrel Reuters.