Brusel 7. decembra 2022 – Návrh na zavedenie cenového stropu na plyn zvyšuje pravdepodobnosť, že ceny porastú a tento strop aj dosiahnu. Európsku úniu pred takýmto vývojom varoval prevádzkovateľ holandského virtuálneho obchodného uzla Title Transfer Facility (TTF), spoločnosť Intercontinental Exchange (ICE) v dokumente zaslanom Európskej komisii, ktorý videla agentúra Reuters.

EK minulý mesiac navrhla strop, ktorý by sa začal uplatňovať, ak by cena TTF kontraktu na najbližší mesiac presiahla 275 €/Mwh počas dvoch týždňov a bola o 58 eur vyššia ako referenčná cena LNG počas 10 dní.

V dokumente ICE uviedla, že návrh by v skutočnosti mohol zvýšiť ceny, napriek tomu, že je navrhnutý tak, aby chránil ekonomiky krajín EÚ pred ich prudkými výkyvmi.

Poskytovatelia likvidity pravdepodobne odkúpia krátke pozície a prestanú predávať TTF futures, ak sa ceny vyšplhajú čo i len relatívne blízko k stropu, aby sa chránili pred rizikom držania týchto pozícií pri aktivácii limitu, teda situácii, v ktorej by čelili nulovej istote o tom, s čím obchodujú a aké je ich riziko, tvrdí ICE s tým, že následný nedostatok predávajúcich na trhu TTF by zvýšil ceny.

„Náš kontakt so zákazníkmi a interné hodnotenie rizika naznačujú, že samotná prítomnosť stropu výrazne zvyšuje pravdepodobnosť jeho spustenia,“ uviedla ICE, ktorá tiež varovala, že návrh EÚ by mohol viesť aj k 80-percentnému zvýšeniu kolaterálu, ktorý sú účastníci trhu povinní zložiť, aby zaručili svoje obchody v prípade zlyhania. Takýto nárast by mohol destabilizovať trh, tvrdí ICE.

EK odmietla komentár. Komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová usporiadala v utorok (6. 12.) videohovor so zástupcami energetických búrz, aby diskutovali o strope po tom, čo Asociácia európskych energetických búrz varovala pred možnými negatívnymi dôsledkami.

„EK si vypočuje obavy a argumenty vyjadrené zástupcami európskych búrz s plynom. Sme si ich vedomí. To je dôvod, prečo návrh obsahuje silné záruky,“ uviedla Simsonová.

Medzi záruky patrí, že EK môže cenový strop okamžite pozastaviť, ak by spôsobil negatívne dôsledky vrátane rizík pre finančnú stabilitu alebo toky plynu v rámci Európy.

TTF je najlikvidnejší termínovaný trh s plynom v Európe, ktorý priťahuje širokú škálu dodávateľov plynu, veľkoobchodníkov a špekulantov.

Krajiny EÚ rokujú o plánovanom strope, no ostávajú v tejto otázke rozdelené. Niektorí diplomati EÚ sú skeptickí, pokiaľ ide o dosiahnutie dohody na stretnutí ministrov energetiky 13. decembra.