Berlín 12. októbra 2022 – Nemecko a Holandsko navrhli balík 10 opatrení, ktoré by Európska únia mohla použiť na obmedzenie cien plynu a vyhnutie sa prídelovému systému vrátane zváženia stanovenia novej referenčnej ceny LNG. Informoval o tom agentúra Reuters, ktorá videla plán zdieľaný s ostatnými krajinami EÚ pred stredajším stretnutím ministrov energetiky EÚ.
Plán okrem iného vyzýva EÚ, aby podporila spoločné nákupy plynu s cieľom predísť vzájomnej konkurencii medzi členskými krajinami a následnému zvyšovaniu cien.
Obe krajiny sú otvorené zavedeniu novej referenčnej ceny LNG, a požiadali EK o jej vypracovanie a súčasne posúdenie, či takáto cena má zostať dobrovoľná. Široký cenový strop na dovoz plynu je menej výhodnou možnosťou, tvrdia Nemecko a Holandsko. Obe krajiny už viackrát varovali, že obmedzenie cien plynu by mohlo ohroziť energetickú bezpečnosť Európy, ak by mala z tohto dôvodu problém prilákať dodávky LNG vzhľadom na globálnu konkurenciu.
„Rokovania s našimi partnermi s cieľom hľadať vzájomne výhodné partnerstvá sú ďaleko viac preferované než strop,“ uvádza sa v dokumente, ktorý odporúča, aby EÚ začala rokovania s neruskými dodávateľmi, ako sú USA, Alžírsko a Nórsko, s cieľom pokúsiť sa znížiť ceny.
Dokument pripúšťa aj zváženie cenového stropu pre ruský plyn, ale iba v prípade, že bude uskutočniteľný pre krajiny, ktoré by to najviac ovplyvnilo. Brusel takýto strop minulý mesiac navrhol, ale tento nápad vzápätí odložil po odpore krajín strednej a východnej Európy, ktoré sa obávali, že Moskva v odvete zastaví aj obmedzené dodávky, ktoré ešte posiela do Európy.
Obe krajiny zaujali opatrný postoj v súvislosti s opatreniami obmedzujúcimi na cenu plynu na výrobu elektriny, teda k tzv. iberskej schéme, využívanej Portugalskom a Španielskom, a jej zavedeniu v celej EÚ. „Opatrenia v sektore elektrickej energie, ktoré by mohli zvýšiť dopyt po plyne a zacieliť na rovnaké podlimitné nájomné, by sa mali zvážiť veľmi opatrne a mali by zahŕňať aj zdieľanie záťaže,“ uviedli Nemecko a Holandsko.