Duisburg 7. októbra 2024 – Nemecký producent Thyssenkrupp prehodnocuje svoje plány na výrobu zelenej ocele a zvažuje zastavenie veľkého projektu dekarbonizácie. Informovala o tom agentúra Reuters.
Krízou zmietaný konglomerát podľa nej uviedol, že prehodnocuje plán svojej oceliarskej divízie, vrátane jej „zelenej transformácie“, ktorá sa týka uhlíkovo neutrálnej výroby ocele, jedného z najviac znečisťujúcich priemyselných procesov.
„Neustále skúmame najlepšie a ekonomicky najvýhodnejšie riešenia za daných podmienok z hľadiska technológie a výsledkov, aby bol podnik Thyssenkrupp z dlhodobého hľadiska klimaticky neutrálny,“ uviedla spoločnosť, ktorá podľa Reuters zvažuje rôzne scenáre od použitia inej technológie až po zastavenie projektu priamej redukcie emisií na báze vodíka, uviedli v nedeľu (6. 10.) nemecké noviny Handelsblatt s odvolaním sa na interné dokumenty.
Spoločnosť Thyssenkrupp Steel Europe (TKSE), v ktorej vlastní 20-percentný podiel český miliardár Daniel Křetínský, v septembri varovala, že plánovaný závod s dekarbonizačnou technológiou v Duisburgu by mohol stáť viac ako pôvodne odhadovaných 3 mld. €.
Približne 2 miliardy eur z financovania projektu pochádza od nemeckej vlády a spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, kde Thyssenkrupp sídli. TKSE uviedla, že možné zvýšenie nákladov nemá žiadny vplyv na dotácie.
Thyssenkrupp potvrdil predchádzajúce vyhlásenia, v ktorých uviedol, že projekt sa prehodnocuje vo svetle nových odhadov nákladov, a dodal, že v súčasnosti predpokladá výstavbu lokality.
TKSE je v spore s Thyssenkruppom o tom, koľko peňazí firma potrebuje na prežitie. Spor koncom augusta spôsobil rezignáciu vedenia oceliarskej divízie.