Varšava 18. augusta 2022 – Poľská plynárenská spoločnosť PGNiG na štvrtý štvrťrok 2022 zazmluvnila 800 miliónov kubických metrov plynu pre nový plynovod Baltic Pipe, ktorý spája Poľsko s nórskym šelfom. Rokuje aj o získaní väčších objemov pre budúci rok. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Vo štvrtom štvrťroku tohto roka bude k dispozícii približne 30 – 38 % kapacity plynovodu Balic Pipe, čo je približne 800 miliónov metrov kubických,“ uviedla spoločnosť.

Finančný riaditeľ Przemyslaw Waclawski na otázku  o objemoch zazmluvnených na budúci rok doplnil, že PGNiG pokročil v rokovaniach s niekoľkými subjektmi na nórskom šelfe o získaní väčšieho množstva plynu z Nórska prostredníctvom Baltic Pipe.

Poľsko sa už niekoľko rokov snaží o diverzifikáciu dodávok plynu. Jeho dlhodobá zmluva s Gazpromom vyprší tento rok, ale ruská spoločnosť zastavila dodávky do Poľska už v apríli, pre jeho odmietnutie platiť za plyn v rubľoch.

Popri dodávkach LNG do terminálu Swinoujscie (a do pripravovaného v Gdansku) sa chce Poľsko spoliehať najmä na dodávky plynu z nórskych polí cez plynovod Baltic Pipe.

Ten je jedným z najväčších infraštruktúrnych projektov v Poľsku. Európska komisia ho klasifikovala ako projekt spoločného záujmu. Projekt získal finančnú podporu z Európskej únie v rámci nástroja Connecting Europe Facility (CEF).

Investormi sú Gaz-System a dánsky Energinet. Po spustení do prevádzky v októbri bude mať Baltic Pipe kapacitu 2-3 bcm plynu ročne. V roku 2023 dosiahne plynovod svoju maximálnu kapacitu, teda 10 bcm ročne.