Singapur 13. januára 2021 – Prudké zvyšovanie ázijských cien LNG by sa podľa obchodníkov a analytikov mohlo v najbližších týždňoch skončiť a ceny by mali začať klesať v súvislosti so zmiernením chladného počasia v regióne a znížením dopytu po vykurovaní. Informuje o tom agentúra Reuters. Referenčná ázijská cena JKM v utorok (12. 1.) dosiahla nový rekord 32,494 dolárov za milión britských tepelných jednotiek (mmBtu).

„Len čo sa teploty zvýšia a na trh sa vráti viac dodávok LNG, trend rastu cien by sa mal zmierniť,“ uviedol Chong Zhi Xin, riaditeľ pre plyn a LNG pre juhovýchodnú Áziu v IHS Markit. Návrat komodity z austrálskeho závodu Shell Prelude na trh po takmer ročnom odstávke podľa neho tiež pomôže zvýšiť ponuku.

„Zásielky z USA, ktoré sa dnes spracúvajú, sa môžu do Ázie dostať za 38 dní aj keď pôjdu cez Mys dobrej nádeje, takže ceny by sa mali určite zmierniť do polovice februára,“ dodal.

Podľa Reuters príchod nadpriemerných teplôt v Tokiu, Soule a Šanghaji v priebehu nasledujúcich týždňov prinesie nižšie marcové ceny spotových nákladov LNG.

Napríklad Australia Pacific LNG v utorok predal náklad na naloženie koncom februára za zhruba 15 dolárov za mmBtu, uviedli dvaja obchodníci.

Nákupcovia z Číny pri súčasných rekordných maximách nenakupujú a namiesto toho sa rozhodli pre dodávky v neskorších termínoch, napríklad v marci, tvrdia viaceré obchodné zdroje. „Nemôžeme si dovoliť také cenové hladiny … líšime sa od Japoncov a Kórejcov, pretože máme plynovodné dodávky a domáci plyn,“ uviedol obchodník so sídlom v Pekingu a dodal, že najmenej jeden náklad určený pre Čínu bol presmerovaný do Japonska. Podľa ďalšieho čínskeho obchodníka nie sú čínski nákupcovia ochotní zaplatiť viac ako 15 dolárov za mmBtu.

Spotové ceny LNG za posledný mesiac vyskočili takmer o 200 %, pretože mrazivé teploty v severnej Ázii zvýšili dopyt a vyčerpali zásoby. Za posledných šesť mesiacov stúpli o závratných 1000 %.

Hnacím motorom zvýšenia bol dopyt po energii v Japonsku, kde sú zásoby plynu na takej kritickej úrovni, že podniky kupujú každý dostupný náklad. Prudko sa zvýšil aj dopyt v Južnej Kórei.

Nárast cien spôsobil v decembri 10-percentné zvýšenie celkového vývozu od popredných producentov LNG Kataru, Austrálie, Malajzie, Ruska a Spojených štátov oproti novembru, pričom obchodníci očakávajú ďalšie stúpanie dodávok do marca.

„Trhové ceny už vysoko prekračujú svoje udržateľné limity pre veľký počet krajín, kde sa plyn používa v energetickom sektore alebo v priemysle, kde sú k dispozícii alternatívne formy palív pre pece,“ uviedol Robert Sims, riaditeľ výskumu vo Wood Mackenzie. V prípade, že sa ceny LNG v priebehu mesiaca neznížia, očakáva prechod k iným palivám.