Doha 5. mája 2025 – Katarská štátna spoločnosť QatarEnergy rokuje s japonskými firmami o dlhodobej dohode o dodávkach LNG zo svojho projektu expanzie North Field, uviedlo pre agentúru Reuters päť obchodných a priemyselných zdrojov.
Podľa dohody by Katar dodával LNG konzorciu japonských dovozcov, ktorí by sa delili o objem najmenej 3 mil. ton plynu ročne, uviedli štyri zo zdrojov pre Reuters.
Prípadná dohoda by potvrdila desaťročia trvajúcu dominanciu Dohy na japonskom trhu v čase rastúcej konkurencie zo strany USA, Spojených arabských emirátov a Ománu, ktorí ponúkajú flexibilnejšie zmluvné podmienky.
Išlo by tiež o prvú dohodu od októbra 2024, keď agentúra Reuters informovala, že Katar má problémy dohodnúť sa s východoázijskými odberateľmi v Japonsku a Južnej Kórei na termínových dohodách o LNG z dôvodu konkurencie.
Medzi kupujúcimi, ktorí rokujú s QatarEnergy, je aj JERA, najväčší japonský výrobca elektrickej energie a obchodná spoločnosť Mitsui & Co., uviedli pre Reuters štyri zdroje, ktoré si želali zostať v anonymite. Na brífingu k výsledkom hospodárenia Naohiro Maekawa, vedúci oddelenia finančnej stratégie a plánovania spoločnosti JERA, uviedol, že spoločnosť potrebuje diverzifikovať svoje zdroje dodávok. „Ázia a Oceánia v súčasnosti predstavujú viac ako polovicu našich zdrojov obstarávania. Pre stabilitu dodávok by bolo prospešné rozšíriť možnosti o regióny ako Severná Amerika a Blízky východ,“ dodal.
Na otázku, či spoločnosť rokuje s QatarEnergy o dlhodobom kontrakte na LNG, spoločnosť Mitsui odpovedala, že rokuje s rôznymi predajcami, aby zabezpečila stabilné dodávky LNG, ale podrobnosti o jednotlivých rokovaniach neposkytla, uzavrela agentúra Reuters.