Bratislava 13. mája 2024 – Slovensko pracuje na možnosti prijímať plyn z Azerbajdžanu cez Ukrajinu s cieľom ďalej diverzifikovať svoje dodávky a oživiť zisky z tranzitu do iných krajín, uviedol v pondelok predseda slovenskej vlády Robert Fico. Informoval o tom portál Natural Gas World, ktorý prevzal správu agentúry Reuters.
Pokles dodávok ruského plynu do Európy po invázii Moskvy na Ukrajinu v roku 2022 poškodil Slovensko, ktoré bolo pred konfliktom úplne závislé od Ruska a fungovalo ako dôležitá tranzitná trasa.
Predĺženie rusko-ukrajinskej tranzitnej dohody, ktorej platnosť končí posledným dňom roka, sa javí ako nepravdepodobné, čo vytvára tlak na Slovensko, aby hľadalo alternatívne zdroje a príjmy z tranzitu.
Fico viedol minulý týždeň vládnu návštevu Azerbajdžanu, počas ktorej slovenskí predstavitelia deklarovali, že vynaložia maximálne úsilie, aby sa stali ďalšou krajinou, ktorá bude prijímať azerbajdžanský plyn. „Urobili sme všetko, čo bolo politicky potrebné,“ povedal slovenský premiér. Ďalšie kroky budú podľa neho závisieť od rokovaní medzi ruskými, ukrajinskými a azerbajdžanskými plynárenskými spoločnosťami o cenách a podmienkach tranzitu.
Cieľom je doviezť plyn z Azerbajdžanu cez Rusko a Ukrajinu na Slovensko, pričom časť objemov by mohla pokračovať do iných európskych krajín, ako je Rakúsko. Fico povedal, že o tom bude diskutovať so svojím rakúskym náprotivkom a že schéma by mohla byť prínosom aj pre Česko, Taliansko a ďalšie krajiny, ktoré v minulosti dostávali plyn cez Slovensko.
Objemy z Azerbajdžanu nebudú také veľké ako predvojnové ruské zásielky cez Slovensko, ale aj 5-10 bcm predstavuje „príjmy do rozpočtu“ vzhľadom na cez 51% vlastníctvo Slovenska v prepravnej spoločnosti Eustream.
Objem ruského plynu prichádzajúceho na Slovensko alebo cez Slovensko klesol vo finančnom roku do júla 2023 na 17 bcm, čo je asi o dve tretiny menej ako v roku 2022.
Exekutíva EÚ podpísala v júli 2022 memorandum o porozumení s Azerbajdžanom o zdvojnásobení dovozu zemného plynu z Azerbajdžanu do roku 2027 na 20 bcm ročne. Prevádzkovatelia prepravných sústav z Bulharska, Rumunska, Maďarska, Slovenska a ďalších krajín navrhli prepravu časti kaspického plynu cez ich siete do Európy, uzavrel Reuters.