Berlín 5. augusta 2022 – Toky plynu cez plynovod Jamal-Európa smerujúce na východ z Nemecka do Poľska v piatok ráno vzrástli, zatiaľ čo toky do severozápadnej Európy zostali podobné ako v predchádzajúcich dňoch. Informovala o tom agentúra Reuters.

Výstupné toky v meracom bode Mallnow na nemeckých hraniciach predstavovali 4.031.048 kilowatthodín za hodinu, čo je nárast z 3.867.960 kWh/h o polnoci, vyplýva z údajov operátora Gascade.

Fyzické toky cez plynovod Nord Stream 1 z Ruska do Nemecka sa len nepatrne zmenili a dosiahli 14.423.627 kWh/h. Rusko 27. júla znížilo prietoky na plynovode len na 20 % kapacity s odvolaním sa na údržbárske práce a problémy s návratom servisovanej turbíny z Kanady cez Nemecko pre sankcie uvalené na Rusko za inváziu na Ukrajinu, ktorú Gazprom odmieta prevziať. Ruská spoločnosť tiež uviedla, že v kompresorovej stanici Portovaja funguje iba jedna zo šiestich hlavných plynových turbín.

Nominácie na toky ruského plynu z Ukrajiny na Slovensko cez hraničný bod Veľké Kapušany boli na úrovni približne 36,7 milióna kubických metrov (mil. m3) za deň, v porovnaní s predchádzajúcim dňom sa nezmenili, ukázali údaje ukrajinského prevádzkovateľa sústavy.

Gazprom uviedol, že naďalej dodáva plyn do Európy cez Ukrajinu, pričom piatkový objem sa nezmenil a ostal na úrovni na 41,9 mil. m3.