Ankara 16. septembra 2020 – Turecko v utorok (15. 9.) oznámilo, že predĺži operácie svojej prieskumnej lode Yavuz v sporných vodách Stredozemného mora pri Cypre do 12. októbra. Podľa agentúry Reuters by tento krok mohol vyvolať ďalšie napätie medzi cyperskou vládou a Ankarou.

Yavuz budú sprevádzať ďalšie tri turecké lode a námorné oznámenie tureckej strany všetkým plavidlám „dôrazne odporúča nevstupovať“ do danej oblasti.

Turecko spochybňuje právo Cypru na prieskum v moriach okolo ostrov a trvá na tom, že cyperská vláda nereprezentuje záujmy tamojších Turkov. Cyprus, ktorý je na rozdiel od Severocyperskej tureckej republiky medzinárodne uznaný, toto tvrdenie odmieta.

Východné Stredomorie je v posledných mesiacoch dejiskom sporu medzi Tureckom na jednej strane a Gréckom a Cyprom na druhej strane o námorné hranice a hospodárske zóny. Napätie sa zvýšilo minulý mesiac po tom, ako Ankara vyslala prieskumné plavidlo, skúmajúce možné náleziská ropy a zemného plynu, do spornej oblasti v okolí Cypru.

Kroky Turecka odmieta okrem Grécka a Cypru aj Európska únia či USA, ktoré začiatkom mesiaca oznámili zrušenie 33-ročného zbrojného embarga na Cyprus a prehĺbenie bezpečnostnej spolupráce s Nikóziou.