Ankara 30. januára 2023 – Turecko usporiada 14. až 15. februára 2023 v Istanbule summit o zemnom plyne, na ktorom by sa mali stretnúť dodávateľské krajiny s európskymi odberateľmi plynu. V pondelok to podľa agentúry Reuters uviedol turecký minister energetiky Fatih Donmez.

„Spojíme dodávateľské krajiny zo Stredného východu, Stredomoria, Kaspického mora a Strednej Ázie so spotrebiteľskými krajinami z Európy,“ vyhlásil minister.

Turecko je závislé od dovozu plynu z Ruska, Azerbajdžanu a Iránu, ako aj od dovozu LNG z Kataru, Spojených štátov, Nigérie a Alžírska. Vďaka výhodnej polohe sa snaží získať pozíciu plynárenského prepravného a obchodného uzla. Túto ideu podporil v októbri minulého roka aj ruský prezident Vladimir Putin po výbuchoch, ktoré poškodili ruské plynovody Nord Stream. „Naším cieľom je spojiť dodávateľské a spotrebiteľské krajiny a stať sa centrom obchodovania s plynom so stanovenou referenčnou cenou plynu,“ povedal Donmez.

Niektoré západné krajiny sa obávajú, že turecký uzol by mohol Moskve umožniť maskovať vývoz, ktorý je sankcionovaný Západom za jej inváziu na Ukrajinu.

Donmez v pondelok oznámil aj podpis zmluvy tureckej štátnej energetickej spoločnosti Botas o nákupe zemného plynu s Ománom v objeme 1,4 miliardy kubických metrov ročne počas 10 rokov.