Kyjev 4. septembra 2025 – Ukrajina zrejme prekročí svoj zimný cieľ pre skladovanie plynu na úrovni 13,2 miliardy kubických metrov, keďže získala dodatočné prostriedky na financovanie jeho nákupu. Pre portál Montel to povedal Mychajlo Sviščo, expert na trh so zemným plynom v konzultačnej spoločnosti ExPro.

Ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz získala počas leta prostriedky z viacerých zdrojov. Okrem 780 miliónov eur od Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) to boli pôžičky od ukrajinských bánk PrivatBank  a Ukrgasbank (z každej po cca 97,5 mil. eur) a už v zime nórsky grant (380 mil. eur). Uvedené financie by mali stačiť na nákup približne 2,25 mld. m3 plynu, uviedol Sviščo.

Ukrajina je pri budovaní zásob na ďalšiu zimu odkázaná najmä na dovoz, pretože ruské letecké útoky na jej ťažobnú infraštruktúru zásadne znížili domácu produkciu. Keďže pokusy o dovoz plynu balkánskou trasou z Grécka cez Bulharsko, Rumunsko a Moldavsko zlyhali pre vysoké poplatky, Ukrajina sa musí ďalej spoliehať najmä na dovoz cez Maďarsko, Slovensko a Poľsko.

Úroveň skladovania plynu na Ukrajine bola naposledy zaznamenaná na úrovni 11,1 mld. m3, uviedol pre Montel Vadym Mucha, miestny energetický analytik, a dodal, že krajina potrebuje v septembri a októbri doviezť 1 miliardu kubíko, aby dosiahla svoj cieľ. Podľa Sviščových odhadov by to Ukrajinu malo stáť približne 300 miliónov eur.

Podľa plánu schváleného v auguste si ministerstvo energetiky stanovilo cieľ pre zimné skladovanie plynu na úrovni 13,2 mld. m3, resp. 8,6 miliardy bez tzv. vankúša. „Vzhľadom na súčasné tempo dovozu je pravdepodobné, že Ukrajina by tento cieľ mohla dokonca prekročiť a dosiahnuť ho pred plánovaným termínom,“ povedal Sviščo pre montelnews.com.

Portál pripomenul, že Európska investičná banka minulý týždeň oznámila, že jej rada schválila balík vo výške 500 miliónov eur, ktorý sa má čiastočne použiť na posilnenie energetickej bezpečnosti Ukrajiny, ale zatiaľ neposkytla podrobnosti o časovom harmonograme.

Francesco Sassi, ktorý skúma energetickú geopolitiku a trhy na Univerzite v Osle, vyzval na ďalšie vtláčanie plynu predtým, ako ceny v hlavnej zimnej sezóne vzrastú. Nasledujúca zima bude podľa neho pre ukrajinský energetický systém pravdepodobne najťažšia od začiatku vojny, najmä pre napäté domáce financie krajiny po viac ako troch rokoch vojny.