Brusel 24. novembra 2022 – Grécko, Poľsko, Malta a Belgicko patria medzi krajiny Európskej únie, ktoré odmietli návrh na obmedzenie cien plynu na 275 eur za megawatthodinu (MWh) pred štvrtkovým stretnutím 27 ministrov energetiky EÚ. Informovala o tom agentúra Reuters.

Poľská ministerka pre klímu Anna Moskwová označila návrh za neprijateľný a „vtip“, keďže navrhovaná cena je v súčasnosti vysoko nad trhovou úrovňou.

„Text, ktorý je na stole, je neuspokojivý a jasne nehovorí, či bude mať vplyv na ceny,“ povedala belgická ministerka energetiky Tinne Van der Straetenová.

Grék Konstantinos Skrekas povedal, že „reálny“ je strop 150-200 €/MWh. „Mohlo by nám to pomôcť znížiť ceny plynu, a tým aj ceny elektriny, čo je v Európe túto zimu veľká výzva,“ povedal.

S návrhom nebola spokojná ani Malta. Jej ministerka energetiky a životného prostredia Miriam Dalliová uviedla, že prísne podmienky potrebné na spustenie mechanizmu ho spravili takmer nemožným.

Až 15 krajín EÚ požaduje zastropovanie cien plynu na európskej úrovni. Opozícia pochádza z menšieho, ale silného tábora, ktorý vedie Nemecko. Spolu s Holandskom, Švédskom, Rakúskom a Fínskom tvrdia, že strop by mohol presunúť dodávky plynu inam a znížiť stimuly na zníženie spotreby.

Komisia navrhla obmedziť cenu kontraktov na najbližší mesiac na holandskej burze TTF, ak presiahne 275 eur/MWh na dva týždne a ak sú ceny zároveň minimálne o 58 eur vyššie ako globálna referenčná cena LNG počas 10 po sebe nasledujúcich obchodných dní.

Estónska ministerka Riina Sikkut ako jediná označila plán za do značnej miery dobrý, ak bude dočasným, nie trvalým riešením. „Európa stále musí byť atraktívnym trhom s plynom,“ povedala, „akékoľvek opatrenia týkajúce sa fosílnych palív neriešia problém. Potrebujeme miestnu, cenovo dostupnú energiu, ktorá má malú ekologickú stopu – a toto je obnoviteľná energia,“ dodala.