Bratislava 8.marca 2022- Zúčtovacia cena nemeckého ročného produktu na rok 2023 THE Cal-23 na burze EEX v poslednom týždni opäť prudko rastie. Od začiatku roku sa pritom pohybovala medzi 43 až 57 EUR/MWh. 24. februára, teda v deň invázie ruských vojsk na Ukrajinu však vyskočila na 78,92 EUR/MWh, minulý týždeň v utorok sa vyšplhala na 81,363 EUR/MWh a v pondelok 7. marca krátko po otvorení trhov vyletela až na 88,50, no deň končila na 84,088 EUR/MWh.

Ceny najbližších produktov THE v EUR/MWh zdroj: EEX

Kratšie forwardy leteli v pondelok 7. marca až do nebeských výšok. Likvidnejší holandský aprílový produkt (TTF M04-22) vyletel ráno na 345 EUR/MWh, druhý kvartál 2022 (TTF Q02-22) stúpol na 325 EUR/MWh a letná sezóna (TTF Sum-22) stúpla na 312,05 EUR/MWh. Do konca dňa síce tieto produkty značnú časť svojho raňajšieho rastu stratili, no pod 200 EUR/MWh neklesli.

Tieto pohyby vykazujú všetky znaky paniky, ktorá zavládla na trhu po tom, ako sa objavili úvahy o tom, že by Európa mala uvaliť embargo aj na import ruského plynu a ropy. Popoludňajší pokles bol spôsobený vyjadreniami európskych politikov o tom, že Európa sa bude snažiť vyhnúť uvaleniu embarga na import ruského plynu. Zhodne to odmietli nemecký kancelár Olaf Scholz, holandský premiér Mark Rutte a aj britský premiér Boris Johnson.

Hoci Európa hľadá možnosti, ako sa zbaviť závislosti na ruskom plyne, prepočty viacerých analytikov ukazujú, že to momentálne možné nie je.

Bruselský analytický tím Bruegel ukazuje, že ani rekordne vysoký dovoz z iných zdrojov mimo Ruska by nestačil na dostatočné naplnenie zásobníkov pred budúcou zimou. Európa by bola nútená znížiť spotrebu minimálne o 400 TWh (asi 37 miliárd m3), teda o 10 až 15 percent ročného dopytu. Extrémna zima pritom môže podľa nich spotrebu zvýšiť o 10 až 30 percent.

Analytická a poradenská spoločnosť Aurora Energy Research ukazuje, že bez ruského plynu by Európe pred budúcou zimou chýbalo asi 33 miliárd m3 plynu. Vcelku tak potvrdzuje odhady Bruegel. Navyše upozorňuje na úzke miesta, ktoré by obmedzovali tok plynu zo západu, kde je množstvo LNG terminálov a nórske, britské a holandské ložiská, smerom na východ, kde je v podstate jediným zdrojom ruský plyn.

V mojej analýze odhadujem európsky deficit v prípade úplného zastavenia dodávok ruského plynu na 27 až 50 miliárd m3.

IEA prichádza s návrhom 10 bodov, ako môže Európa rýchlo znížiť závislosť na ruskom plyne. Žiadny z nich však neobsahuje úplné a okamžité zastavenie jeho dodávok.

Úplné zastavenie dodávok ruského plynu by teda spôsobilo Európe značné problémy. Pocítili by sme to všetci.

Na Ukrajine však zomierajú ľudia.

Viacerí komentátori a novinári otvorene hovoria o tom, že túto vojnu na Ukrajine financuje Rusko vďaka predaju svojej ropy a plynu.

Podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre energiu, príjmy z daní súvisiacich s ropou a zemným plynom a exportných ciel predstavovali v januári 2022 až 45 percent ruského federálneho rozpočtu. Ak vezmeme do úvahy súčasné trhové ceny, hodnota exportu ruského plynu do EÚ predstavuje 400 miliónov dolárov za deň. Celkové výnosy z exportu ropy a rafinovaných produktov v súčasnosti dosahujú približne 700 miliónov dolárov za deň. Písal o tom poradca ukrajinského prezidenta Oleg Ustenko pre Project Syndicate a uverejnil to Denník N.

Zastavenie odberu ruskej ropy a plynu by teda Rusko mimoriadne citeľne zabolelo.

Ruský prezident Vladimír Putin sa už poponáhľal s vyhlásením, že sankcie uvalené na Rusko sú „podobné vyhláseniu vojny“. Z takto silného vyhlásenie cítiť obavy a strach, ktoré Putin nevie riešiť inak, ako silou. Nečudoval by som sa, keby sa začal vyhrážať použitím jadrových zbraní, ak západ siahne aj po takýchto sankciách.

Ustupovať však niet kam.

Podľa rôznych správ je ruská armáda značne dezorientovaná, takmer až neschopná. Avšak s každým dňom vojny naberá ďalšie a ďalšie skúsenosti. Nenadarmo sa hovorí o zocelení v boji.

To, čo Putin teraz potrebuje, je čas. A peniaze.

O čas hrajú ukrajinskí vojaci a vlastne všetci Ukrajinci.

O peniaze môžu hrať európski politici. Ale len, ak budú mať dostatok odvahy.

Áno, Putin ostentatívne drží prst na červenom gombíku, ktorým môže odpáliť rakety s jadrovými hlavicami. No veľmi dobre vie, že by to zničilo aj jeho. A jeho blízkych. Strach z covidu, ktorý na ňom bolo vidno, keď si nepodal ruku ani s najbližšími veliteľmi, štátnikov usádzal na opačný koniec šesť metrov dlhého stola a členovia ruskej bezpečnostnej rady museli sedieť na opačnom konci veľkého sálu, o ňom hovorí, že ten červený gombík nebude mať odvahu stlačiť. Až príliš sa bojí o svoj život.

Procedúra aktivácie jadrových zbraní navyše nezávisí iba od Putina.

Neviem posúdiť, či by uvalenie embarga na ruský plyn a ropu prinútilo Putina stiahnuť sa z Ukrajiny. Pravdepodobne nie. Avšak výpadok v ruskom štátnom rozpočte by sa veľmi rýchlo prejavil v celej ruskej ekonomike. Je možné, že by prebudil sily, ktoré by Putina nakoniec zbavili moci.

Podobne ako Janukovyčovo odmietnutie podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou zobudilo Ukrajincov.

Rozumiem obavám európskych politikov. Ak by sa zastavili ruské dodávky plynu a ropy, skončil by sa nám bezstarostný život. Museli by sme stiahnuť kohútiky kúrenia v našich domovoch a aj inak sa uskromniť. V podstate by sa vojna preniesla z obrazovky do našich reálnych životov.

Teraz sa však láme chlieb.

Ak teraz naši vodcovia nenaberú odvahu na úplné odstrihnutie Ruska od jeho zdrojov, pravdepodobne nenaberú „ukrajinskú“ odvahu ani vtedy, keď bude stáť Putin so svojimi tankami a oveľa lepšie vycvičenou, dokonca bojom zocelenou armádou, na našich hraniciach.

Ján Pišta je analytikom v konzultačnej spoločnosti JPX, s.r.o., ktorá v pravidelných týždenných intervaloch poskytuje svojim klientom správy o vývoji trhov s plynom a elektrinou. Tieto správy analyzujú aktuálne faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj cien plynu a elektriny v strednej Európe a poskytujú aj indikácie budúceho vývoja cien plynu, elektriny, emisných kvót, uhlia, LNG a ropy. Ak chcete zistiť, čím môžu byť pre Vás tieto správy prospešné, pošlite požiadavku o bezplatnú vzorku aktuálnych týždenných správ na mail jan.pista@jpx.sk.