Pilotný závod Energy Dome na Sardínii Foto: Energy Dome

Miláno 6. augusta 2023 – Skladovanie elektrickej energie s využitím plynnej aj kvapalnej formy oxidu uhličitého je cieľom projektu talianskej spoločnosti Energy Dome sídliacej v Miláne. TechnológiaCO2 Battery, ktorá sa pri dlhodobom skladovaní energie zaobíde aj bez strategických surovín na výrobu batérií, ako je napríklad lítium. Zaujala aj Ománsky suverénny investičný fond a holandskú nadnárodnú spoločnosť Vopak, ktorí patria medzi nových investorov. Téme sa venovala agentúra Reuters.

V čase, keď sa Európska únia, ako aj veľká časť sveta, snaží splniť ambiciózne ekologické ciele, niektorí priemyselní analytici tvrdia, že technológia Energy Dome by mohla byť jedným zo spôsobov, ako zvýšiť skladovanie prerušovanej veternej a solárnej elektriny tak, aby sa zvýšila jej dostupnosť v prípade potreby.

„Cieľom Energy Dome je umožniť ľudstvu riešiť naliehavosť klimatických zmien pomocou produktu, ktorý je dnes dostupný a ktorý dekarbonizuje elektrinu. Dekarbonizácia je umožnená tým, že slnečná a veterná energia sa stáva úplne dispečersky riaditeľná, čím sa odstraňuje prerušovateľnosť brániaca obnoviteľným zdrojom energie integrovať sa do siete,“ tvrdí spoločnosť.

Základným princípom skladovacej technológie milánskej firmy nazvanej CO2 Battery je premena plynného oxidu uhličitého (CO2) na kvapalinu a naopak, čo podľa Energy Dome predstavuje nákladovo efektívne riešenie.

Metóda navyše nepotrebuje strategické materiály, ako sú napríklad lítium, meď a ďalšie, ktoré sú v súčasnosti kľúčové a nenahraditeľné v prípade mnohých, tzv. čistých technológií. Táto skutočnosť predstavuje obzvlášť presvedčivé plus v čase, keď sa Brusel obáva dominancie Číny v dodávateľskom reťazci nerastných surovín.

„Biely balón“

Pilotný, testovací závod Energy Dome, obklopený slnkom spáleným trávnatým porastom v centre stredomorského ostrova Sardínia, sa tvarom eliptického bieleho balóna vyníma uprostred častí starého priemyselného centra neďaleko mesta Ottana.

Jeho súčasťou sú dve plastové membrány. Vonkajšia, natretá bielou farbou je podobná tým, ktoré sa používajú na zakrytie krytých tenisových kurtov. Obe membrány spolu tvoria kupolu naplnenú oxidom uhličitý nazvanú Energy Dome, podľa ktorej je spoločnosť pomenovaná.

Skladovací systém CO2 Battery funguje trochu „ako domáce nabíjanie mobilného telefónu“, povedal spoluzakladateľ lombardskej spoločnosti a hlavný produktový riaditeľ Francesco Oppici.

Počas „nabíjacej fázy“ závod čerpá elektrinu zo siete a používa ju na napájanie kompresora, ktorý pomáha premeniť plynný oxid uhličitý uložený v kupole na jeho kvapalné skupenstvo. Vzniknuté teplo sa následne používa na odparovanie skvapalneného CO2 do formy horúceho, vysokotlakového plynu, ktorý poháňa turbínu generátora. Ten vzápätí posiela elektrickú energiu späť do siete, predtým ako bude kupola zariadenia opäť naplnená plynným oxidom uhličitým
(v uzavretom cykle) .

Spoločnosť Energy Dome deklaruje, že skladovanie elektrickej energie pomocou jej technológie znížilo náklady o 40 % v porovnaní s lítiovými batériami. Do konca roku 2024 si stanovila cieľ dodať svoju prvú plnohodnotnú prevádzku na Sardínii pracujúcu v 24-hodinovom cykle a s kapacitou 20 megawattov, vďaka čomu má byť schopná zásobovať elektrinou 13 000 až 15 000 domov.

Talianska firma v tejto súvislosti poznamenala, že pripravovaný závod bude pokrývať územie s rozlohou štyri až päť hektárov, čo predstavuje približne len sedem percent plochy potrebnej pre solárnu farmu s rovnakým výkonom 20 MW.

Analytici venujúci sa energetike tvrdia, že riešenia bez lítia a podobných vzácnych materiálov budú mať s najväčšou pravdepodobnosťou v energetickom prechode rastúcu úlohu. „V súčasnosti sa tieto technológie javia ako také, ktoré pokrývajú malé medzery na trhu. Ale v budúcnosti sa môžu rozvíjať oveľa rýchlejšie, než si myslíme,“ povedal Michele Governatori, vedúci programu pre energetiku a plyn v talianskom think-tanku ECCO, ktorý sa venuje problematike klimatických zmien.

Financovanie

Energy Dome 20. júla oznámila ukončenie druhej tranže financovania zo série B, ktorou sa získaná čiastka od investorov v tomto kole zvýšila na 55 miliónov eur. Prvá tranža kola série B v hodnote 40 miliónov eur sa uzavrela v apríli 2023, zúčastnili sa jej Eni Next, podnikový rizikový kapitál spoločnosti Eni, a Neva SGR, rizikový kapitálový útvar banky Intesa Sanpaolo.

Ďalšími investormi, ktorí sa zapojili do prvého kola, boli Japan Energy Fund, Sustainable Impact Capital banky Barclays’, CDP Venture Capital, 360 Capital, Novum Capital Partners, Gruppo Brixia a Elemental Excelerator.

Medzi nových investorov v druhej tranži kola série B patria Innovation Development Oman Investments, pobočka pre rizikový kapitál Ománskeho štátneho investičného fondu, Vopak Ventures, divízia rizikového kapitálu poprednej svetovej spoločnosti v oblasti skladovacích nádrží, Royal Vopak a investori zastúpení Saganou, poradenskou firmou zameranou na investície v oblasti zdravia civilizácie.

Druhej tranže sa zúčastnili aj existujúci investori 360 Capital a CDP Venture Capital. Konkrétne v prípade CDP Venture Capital to znamená spustenie nového fondu Green Transition Fund, ktorý využíva zdroje pridelené EÚ prostredníctvom iniciatívy NextGeneration EU s cieľom stimulovať rast inovačného ekosystému v sektoroch ekologického prechodu.

„Dodatočné financovanie umožní spoločnosti Energy Dome vstúpiť do režimu plného komerčného škálovania na globálnom základe a zároveň podporiť jej rast, pretože sa realizuje na projekte s objemom viac ako deväť GWh pre energetické spoločnosti, nezávislých výrobcov energie a korporácie na piatich kontinentoch,“ konštatovala spoločnosť s tým, že kapitál sa použije aj na dokončenie súčasného pripravovaného projektu na Sardínii. „Našou výzvou je dokázať finančnému svetu, že táto technológia sa premieta do udržateľných peňažných tokov,“ uzavrel pre agentúru Reuters zakladateľ a generálny riaditeľ Energy Dome Claudio Spadacini.